Three dimensional modeling and monitoring of a man made slope using images taken from unmanned aerial vehicle
İnsansız hava aracından alınan görüntüler kullanılarak bir yarma şevinin üç boyutlu modellenmesi ve izlenmesi
  1. Tez No: 629842
  2. Yazar: ALİ ALPER SAYLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ÖNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu tez kapsamında şev ve dolguların stabilite analizleri için görüntü işleme teknikleri kullanılarak hava fotoğraflarından elde edilmiş topografik modellerinin kullanılması amaçlanmıştır. Hava fotoğraflarından topografik yüzey modellerinin oluşturulması için“Hareket Tabanlı Yapısal Modelleme”tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda farklı perspektiflerden birbiri ile kesişen hava görüntüleri alınmış ve bunlar işlenerek sahanın üç boyutlu sayısal modelleri oluşturulmuştur. Oluşturulan modeller kontrol noktalarından alınmış koordinatlarla kalibre edilmiş ve model gerçek koordinat ve boyutlara taşınmıştır. Farklı tarihlerde yapılan uçuşlar ile yüksek detay seviyesinde oluşturulmuş üç boyutlu yüzey modelleri birbiri ile kıyaslanmış ve arazideki hareketlerin niceliksel olarak takip edilebildiği görülmüştür. Fotogrametrik yöntemlerle elde edilen yüksek çözünürlüklü yüzey modelinin ve araziden elde edilen verilerin sonlu elemanlar modeline aktarılması bu projenin özgün yanını oluşturmuştur. Bu maksatla üç boyutlu modellerin sonlu elemanlar yazılımlarının analiz edebileceği niteliğe taşınması amacıyla sistematik bir çalışma yürütülmüştür. Bu çalışma sonucunda yüzey modellerinin belirli sınırlar dahilinde sadeleştirilmeden sonlu elemanlar yazılımına aktarılmasının mümkün olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Öte yandan poligon sayısı yüksek olan modellerin üç boyutlu sonlu elemanlar analizlerinin anlamlı sürelerde tamamlanamadığı, yüzey geometrisini bozmamak koşuluyla poligon sayısının önemli oranda azaltılmasının bir zorunluluk olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, aktif olarak hareketin devam ettiği ve aletsel olarak izlenen bir kazı şevinin üç boyutlu sonlu elemanlar modeli hava fotoğrafları ve sahada yapılan gözlem ve inklinometre ölçümleri değerlendirilerek oluşturulmuş ve hareketin durdurulması için gerekli yapısal önlemler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to use topographic models obtained from aerial photographs using image processing techniques for the stability analysis of slopes and embankments.“Structure from Motion”technique was used to create topographic surface models from aerial photographs. In this context, overlapping images were taken from different perspectives and three-dimensional numerical models of the study area created. The models were calibrated with the real coordinates taken from the control points. Thus, three-dimensional models were moved to the actual coordinates and scaled to actual dimensions. Three-dimensional surface models created at high level of detail were compared with time interval and it was observed that the movements in the terrain could be monitored quantitatively. The unique aspect of this project was the establishment of the three-dimensional finite element model by using the high resolution surface model obtained from the photogrammetric methods and transfer the data obtained from the field. For this purpose, a systematic study was carried out in order to transform three-dimensional models in the quality that finite element software can analyze. As a result of this study, it was concluded that it is not possible to transfer surface models taken by photogrammetric method to finite element software without simplification within certain limits. On the other hand, it was determined that the three-dimensional finite element analysis of the models with high polygon number cannot be completed in significant periods and it is a necessity to reduce the polygon number significantly without disturbing the surface geometry. In line with these results, a three-dimensional finite element model of an excavation slope, which had active movement and was monitored instrumentally, was created by evaluating aerial photographs and field observations and inclinometer measurements. Thus, the structural measures necessary to stop the movement were analyzed.