Motivasyon araçlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi: Perakende sektöründe bir uygulama
The effect of motivation tools on organizational commitment: An application in retailing sektor
  1. Tez No: 629843
  2. Yazar: MEDİNE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN VARDARLIER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Perakende sektörü Türkiye'de hizmet ve satın alma seçeneklerini yenileyerek gelişen ve birçok insana istihdam sağlayan bir sektördür. Sektör çalışanlarının yüksek motivasyon ve örgütsel bağlılığa sahip olması sektörün devamlılığını ve büyümesini sağlayacaktır. Buradan yola çıkılarak bu araştırmada Türkiye'nin önemli perakende şirketlerinden birinin çalışanlarına yönelik motivasyon araçları ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişki incelenmiş ve demografik özelliklere göre bu iki etmen arasındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda cinsiyete göre içsel ve dışsal motivasyon araçları, kadınlarda daha yüksek iken; içsel motivasyon araçlarının evli bireylerde daha yüksek olduğu; motivasyon ve dışsal motivasyon araçları ortalamasının genç ve yaşça büyük bireylerde daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Örgütsel bağlılık bakımından ise örgütsel bağlılığın yüksek lisans seviyesinde daha alt seviyedeki eğitim seviyesindekilere göre düşük olduğu; duygusal bağlılığın ilgili şirketteki deneyim arttığında arttığı gözlemlenen önemli sonuçlardandır. İlişki analizleri sonucunda ise örgütsel bağlılığın duygusal bağlılık, normatif bağlılık ve devam bağlılığı, motivasyon araçları, içsel ve dışsal motivasyon araçları ile arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki var olduğu görülmüştür. Motivasyon araçları ile örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık, normatif bağlılık, içsel motivasyon ve dışsal motivasyon ile arasında anlamlı ve pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Son olarak yapılan regresyon analizleri sonucunda motivasyon araçları ve örgütsel bağlılık arasındaki çift yönlü ilişki kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Retail sector growing by renewing its services and purchase options in Turkey and it employs many people. The high motivation and organizational commitment of these employees will ensure the continuity and growth of the sector. Proceeding from this point, in this research the motivation tools and organizational commitment relationships and demographic differences are examined for employees of one of Turkey's major retailing company. As a result of the analysis, the motivation tools, internal and external motivation tools are higher in women than men and intrinsic motivation tools are higher in married individuals. It is observed that the average of motivation and extrinsic motivation tools is higher in young and older employees. In terms of organizational commitment, organizational commitment is lower at the master education level than at the lower level of education. Moreover, it is one of the important results that emotional commitment increases when the experience in the company increases. As a result of the relationship analysis, it has been observed that there is a positive and significant relationship between organizational commitment and emotional commitment, attendance, normative commitment, motivation tools, and intrinsic and external motivation tools. Moreover, there is a positive and significant relationship between motivational tools and organizational commitment, emotional commitment, normative commitment, intrinsic motivation and extrinsic motivation. Finally, the bilateral relationship between motivational tools and organizational commitment has been proved.