Acil serviste kardiyopulmoner resüsitasyonda perfüzyon indeksinin değeri
Value of perfusion index in cardiopulmonary resuscitation in emergency department
  1. Tez No: 629870
  2. Yazar: BAKİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ERBİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Perfüzyon indeksi (PI) kritik hasta monitörizasyonunda kardiyak debiyi ve doku perfüzyonunu göstermede etkin olarak kullanılan bir parametredir. Çalışmamızda End Tidal Karbondioksit (EtCO2) ile PI değerleri arasındaki ilişkinin kardiyopulmoner resüsitasyondaki yeri ve sağkalımı öngörmedeki etkinliğinin araştırılması planlanmıştır. Prospektif ve gözlemsel olarak planlanan bu çalışmaya Kasım 2018 ile Nisan 2019 arasında Hacettepe Üniversitesi Acil Servis'e hastane dışından getirilen ve hastane içinde tedavisi devam ederken arrest olan erişkin kardiyopulmoner arrest hastaları alınmıştır. Çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Utstein parametreleri kullanılarak veriler elde edildi. Ek olarak başlangıç, beşinci, onuncu, onbeşinci, yirminci, yirmibeşinci, otuzuncu, otuzbeşinci, kırkıncı ve kardiyopulmoner resüsitasyon (KPR) sonu EtCO2 ve PI değerleriyle birlikte bir aylık sağkalım ve serebral performans skala skoru analiz edildi. Hastaların cinsiyeti, komorbidite varlığı, etiyolojisi, geliş ritmi, tanık durumu, hastane öncesi KPR veya defibrilasyon uygulanmasının PI değerini etkilemediği görüldü (p=0,803), (p=0,764), (p=0,69), (p=0,244), (p=0,769). Mortaliteyi ve nörolojik sonlanımı öngörmede cut-off değeri belirlenememiştir. Spontan dolaşıma geri dönüş (SDGD) sağlanan hastalar incelendiğinde PI değerleri bir aylık sağkalımı öngörmede yetersiz olduğu bulunmuştur (p=0,15). Hemoglobin, SDGD sonrası ortalama arter basınçları ile PI değeri arasında da ilişki yoktur (p=1). Kardiyopulmoner resüsitasyonda PI'nın prognoz ve sağkalımı öngörmede etkin olmadığı görülmüştür (p=0.270). Kardiyopulmoner arrest hastalarında PI'nın prognostik değeri ile ilgili yeterli çalışma yoktur, bu konuyla ilgili geniş çapta çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Perfusion index (PI) is an effective parameter used in critical patient monitoring to show cardiac output and tissue perfusion. In our study, it was planned to investigate the relationship between End Tidal Carbon Dioxide (EtCO2) and PI values in cardiopulmonary resuscitation and its effectiveness in predicting survival. Out of hospital cardiopulmonary arrest adult patients who were brought to Hacettepe University Emergency Department and cardiopulmonary arrest adult patients while being treated within the hospital between November 2018 and April 2019, were included in this prospective and observational study. 100 patients were included in the study. Data were obtained using Utstein parameters. In addition, a one-month survival and cerebral performance scale score was analyzed, along with EtCO2 and PI values at baseline, fifth, tenth, fifteenth, twentieth, twentyfifth, thirtieth, thirtyfifth, fortieth and end of cardiopulmonary resuscitation (CPR), EtCO2 and PI values. It was observed that gender, presence of comorbidity, etiology, arrival rhythm, witness status, pre-hospital CPR or defibrillation did not affect the PI value of the patients (p=0,803), (p=0,764), (p=0,69), (p=0,244), (p=0,769). The cut-off value could not be determined in predicting mortality and neurological outcome. When the patients who were returned to spontaneous circulation (ROSC) were examined, PI values were found to be insufficient to predict one month survival (p=0,15). There is no relation between hemoglobin, mean arterial pressures after ROSC and PI value (p=1). PI was not effective in predicting prognosis and survival in cardiopulmonary resuscitation (p = 0.270). There is not enough study on the prognostic value of PI in cardiopulmonary arrest patients, there is a need for extensive studies on this subject.