Taşıyıcının tehlikeli madde taşımacılığından doğan sorumluluğu
Carrier's liability for the carriage of dangerous goods
  1. Tez No: 629878
  2. Yazar: BUĞRA KAAN KUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLYAS GÖLCÜKLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Türk hukuk literatüründe taşıyıcının tehlikeli madde taşımacılığından doğan sorumluluğuna ilişkin tüm taşıma türleri açısından konunun ele alındığı bir çalışma yer almamaktadır. Bu sebeple, bu monografik çalışmada taşıyıcının tehlikeli madde taşımacılığından doğan sorumluluğu karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı açısından incelenmiştir. Çalışmanın konusunu, herhangi bir eşyanın taşınması değil, tabii özellikleri ve taşıma sırasındaki hususiyeti sebebiyle, canlı ve cansız tüm varlıklara, genel düzen ve emniyete ve çevreye karşı zarar verici nitelikteki tehlikeli maddelerin taşınması oluşturmaktadır. Tez konusu, tehlikeli madde taşımacılığına hasredilmiş uluslararası düzenlemeler ve iç hukuktaki kanun ve yönetmelik düzeyindeki normlar dikkate alınarak taşıyıcının sorumluluğunu düzenleyen uluslararası sözleşmeler ve iç hukuk normları çerçevesinde incelenmiştir. Bu bağlamda, taşımanın genel esasları ile birlikte tehlikeli madde kavramı, tehlikeli maddenin sınıflandırılması ve tehlikeli madde taşımacılığına ilişkin uluslararası ve ulusal düzenlemeler irdelenmiş (birinci bölüm); taşıyıcının sorumluluğunun temel dayanağını oluşturan taşıma sözleşmesinin hukuki niteliği, esas unsurları ve taraflara yüklediği yükümlülükler ele alınmış, sorumluluğun hukuki niteliği ve şartları incelenmiş (ikinci bölüm); son olarak da çalışmanın ana düşüncesini oluşturan“taşıyıcının tehlikeli madde taşımacılığından doğan sorumluluğu”, asli edim borçlarına ve yan edim borçlarına aykırılık olarak ikili bir ayrımla karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşımacılığı açısından irdelenmiş; ayrıca tehlikeli maddenin niteliği gereği önem arz eden taşıyıcının tehlikeli madde taşımacılığından kaynaklanan haksız fiil sorumluluğu yargı kararları ve öğretideki görüşler ışığında ele alınmıştır (üçüncü bölüm).
Özet (Çeviri)
There is no study in the Turkish legal literature to discuss the issue in terms of all types of transportation regarding the carrier's liability for the carriage of dangerous goods. For this reason, in this monographic study, the liability of the carrier for the carriage of dangerous goods has been examined in terms of road, rail, sea and air transportation. The subject-matter of the study is not the carriage of any goods, but the carriage of dangerous goods that are harmful to all living and non-living assets, the general order and safety and the environment, due to their natural features and speciality during carriage. The subject-matter of the thesis has been examined within the framework of international regulations and domestic legal norms that regulate the liability of the carrier, by taking into account the international regulations and domestic legal norms and regulations devoted to the carriage of dangerous goods. In this context, along with the general principles of carriage, the concept of dangerous goods, the classification of dangerous goods and international and national regulations regarding the carriage of dangerous goods have been examined (first chapter); the legal character of the carriage contract, which is the fundamental ground of the liability of the carrier, the essential elements and the obligations of the parties have been discussed.(second chapter); and finally“The liability of the carrier for the carriage of dangerous goods”, which is the main idea of the study, has been examined in terms of road, rail, sea and air transportation, with a distinction in breach of primary debts and side debts; In addition, tort liability of the carrier for the carriage of dangerous goods, which is of importance due to the nature of the dangerous goods, has been handled in the light of judicial decisions and opinions in doctrine (third chapter).