Mühimme-i Mektûme Defteri Nr. 1 (1203-1207/1788-1793) (inceleme-çeviriyazı)
Muhimme-i Mektume Register, Nr. 1 (1203-1207/1788-1793) (analysis and transcription)
  1. Tez No: 629906
  2. Yazar: HATİCE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET SARICAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
1 numaralı Mühimme-i Mektûme Defteri, evâil-i Rebiülahir 1203 (30 Aralık 1788) ile evâsıt-ı Muharrem 1208 (18 Ağustos 1793) tarihleri arasında, Divân-ı Hümayun'da alınmış olan kararların nüshalarını içermektedir. Gizli olarak kalması kararlaştırılmış hükümler olmaları bakımından, mektûm ve mahfî ibârelerini diğer Mühimme Defterleri'ne göre daha fazla içeren bir hükümler serisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yönü itibâriyle 1 numaralı Mühimme-i Mektûme Defteri, Mühimme Defterleri'nden farklı olmakla birlikte, Osmanlı Tarihi'nin bahsi geçen kısmına ışık tutacak birincil kaynak olma özelliğini korumaktadır .
Özet (Çeviri)
The first book of the Muhimme-i Mektume Register have been containing the verdicts which had been discussed in the Divan-i Humayun between December 1788 and August 1793 (Evâil-i Rebiülahir 1203 - Evâsıt-ı Muharrem 1208) in a secret manner. In a sense that the verdicts which are decided to remain confidential, it appear as a verdict serial which contains spesific words such as 'mektûm' and 'mahfî' much more than other Muhimme Registers. Although this aspect is different from Mühimme Registers, Muhimme-i Mektume Register protects their value about being the primary source that will shed light on the mentioned part of the Ottoman History.