İslamcıların Adalet ve Kalkınma Partisinin eğitim politikalarına ilişkin görüşleri
The views of islamists on Justice and DevelopmentParty's education policies
- Tez No: 629907
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN BELTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalıĢmanın amacı, Ġslamcıların Adalet ve Kalkınma Partisinin eğitim politikalarına iliĢkin görüĢlerini araĢtırmaktır. Ak Parti‟nin eğitimde amacının ne olduğu ve bu amaca ulaĢmaya çalıĢırken kullandığı araçlar ve izlediği yol Ġslamcılar tarafından ne kadar kabul görmektedir sorusuna cevap aranmıĢtır. ÇalıĢmanın, Ak Parti‟nin içinden çıktığı Ġslamcı kesimin Ak Parti‟nin eğitim politikaları ile ilgili görüĢlerini anlamaya çalıĢtığından Ġslamcılarla yapılmıĢtır. AraĢtırmanın çalıĢma grubu, amaçlı örneklem ve kartopu örneklem teknikleri kullanılarak belirlenmiĢtir. ÇalıĢma için bir görüĢme formu hazırlanmıĢtır. Elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuĢ ve tematik olarak düzenlenmiĢtir. ÇalıĢmanın bulguları katılımcıların Ak Parti'nin son 16 yıl boyunca uyguladığı temel politikalar hakkında ne düĢündükleri sorularak toplanmaya çalıĢılmıĢtır. ÇalıĢma grubunun eğitim ile ilgili temel görüĢleri anlaĢılıp Ak Parti'nin eğitim politikalarının bunda ne yer ettiğinin anlaĢılması amaçlanmıĢtır. AraĢtırmada Ġslamcıların Ak Parti'nin eğitim politikaları hakkındaki görüĢlerinin büyük bir bölümünün olumsuz görüĢler olduğu görülmüĢtür. 16 yıl boyunca uygulanan politikaların büyük bir belirsizlik içerdiği genel olarak paylaĢılmıĢtır. Özellikle eğitim politikalarındaki hızlı değiĢim ve dönüĢümler en çok rahatsızlık içeren konu olmuĢtur. Fakat Ak Parti'nin eğitim politikalarını olumsuz bulan Ġslamcıların doğru politikaların neler olması ve bunların nasıl uygulanması gerektiği ile ilgili de belirsizlikler yaĢadığı araĢtırmanın temel bulguları arasındadır. Ġslamcıların belirli ve tutarlı bir eğitim politikalarının olmadığı görülmüĢtür. AraĢtırma bize Türkiye'de büyük bir kesim olan Ġslamcıların eğitim görüĢleri ve Ak Parti eğitim politikaları hakkında büyük bir resim çizmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search the views of islamists about Justice and Development Party‟s education policies. In this study, it has been tried to analyze the views of the Islamists on the educational aims, educational policies and educational practice of the Justice and Development Party. The study group has been determined by using purposive sampling and snowball sampling techniques. The study has been done with the Islamists because the Justice and Development Party is associated with the Islamist tradition and the study is trying to understand the views of the Islamists on the Party's educational policies. An interview form has been prepared for the study. The data has been subjected to content analysis and arranged thematically. The findings of the study have been tried to be gathered by asking the participants what they think about the basic policies implemented by the Justice and Development Party for the last 16 years. In the research. It has been seen that the Islamists used a critical discourse on the education policies of the Justice and Development Party. According to islamists, one of the most criticized issues is the policies implemented for 16 years have included great uncertainty. Particularly, rapid changes and transformations in education policies have been the subject of the most discomfort. However, one of the main findings of the study that the Islamists, who have found the Justice and Development Party's education policies negative, also have uncertainties about what the right policies are and how they should be implemented. In the study, it has been observed that the Islamists do not have certain and consistent education policies. The Research draws a big picture about education views of The Islamists, who are a big part in Turkey, and education policies of Justice and Development Party.