Stalin iktidarında Sovyetler Birliği'nin Kafkasya politikası (1924-1953)
The Caucasus policy of the Soviet Union during the Stalin era (1924-1953)
  1. Tez No: 629908
  2. Yazar: TAYFUN BECEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH TEMİZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Sosyal Ekonomik ve Siyasal İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Kafkasya'nın kaderini tayin eden büyük medeniyetler arasında Rusları yakın mercek altına almak gerekmektedir. Tarihsel serüvenlerine yurtsuz bir orman kavmi olarak başlayan Ruslar, zaman içinde tarih basamaklarını hızla tırmanarak Kafkasya'ya komşu olacak şekilde büyük bir imparatorluk ve medeniyet inşa etmişler ve bölgede hâkim güç konumuna gelerek, imparatorluk olmanın gerekliliklerinden biri olduğu üzere yayılmacı bir siyaset izlemeye başlamışlardır. Kafkasya'nın ve yerel halklarının bu emperyalist politikadan olumsuz anlamda derinden etkilendiği aşikardır. 1917 yılına gelindiğinde ise Kafkasya halkları mühim bir gelişme ile derinden sarsılmıştır; zira insanlık tarihinin en önemli hadiselerinden biri olarak kabul edebileceğimiz Rus Devrimi gerçekleşmiş ve Kafkasya halkları için iktidar figürü şekil değiştirmiştir. Sovyetler Birliği'nin Kafkasya'daki iktidarı, hemen yer periyodunda bölge halkları üzerinde yoğun tahribata neden olmuş olmakla birlikte Stalin döneminin ayrı bir parantez içerisinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle tezin ana içeriğini, Stalin'in Kafkasya'da takip etmiş olduğu politika ve söz konusu bu politikanın Kafkas halkları üzerindeki yansımaları teşkil edecektir.
Özet (Çeviri)
Among the great civilizations that determined the fate of the Caucasus, it is necessary to put the Russians under close scrutiny. Even though the Russians started their historical adventure as a stateless forest tribe, they've managed to establish one of the greatest empires and civilizations that ever existed to be adjacent to the Caucasus and then started to follow an expansionist policy as being an empire requires so. It is evident that the Caucasus and its local people are deeply affected by this imperialist policy. By 1917, the peoples of the Caucasus were deeply shaken by an important event. This trauma caused by the Russian Revolution, which we can regard as one of the most important experiences in the history of humanity, has enabled the power figure to change its shape for the peoples of the Caucasus. Although the Soviet Union's practices in the Caucasus caused intense destruction on the peoples of the region in almost every period of itself, the Stalin era particularly should be analyzed in depth. Therefore, the main content of the thesis will be the policy Stalin has implemented in the Caucasus and the reflections of this policy on the Caucasian people.