Yaşlıya bakım veren bireylerde yaşam doyumu, bakım yükü ve tükenmişlik sendromu
Life satisfaction, care load in i̇ndividuals and burnout syndrome
  1. Tez No: 629909
  2. Yazar: GÜLDEN KABULLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA METE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyal Hizmet, Psychology, Social Work
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Araştırma; İstanbul'da yaşayan yaşlı hastaya bakım veren evli bireylerin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, evlilik süresi, çocuk sayısı, gelir düzeyi ve çalışma durumu değişkenleri bağlamında anlamlı bir farklılık oluşturup oluşturmadığını ortaya koyarak katılımcıların yaşam doyumu, bakım yükü düzeyleri ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırmaya kolay ulaşılabilirlik yöntemi ile seçilmiş 150 kişi (104 kadın, 46 erkek) katılmıştır. Araştırmada Tükenmişlik Ölçeği, Bakım Yükü Ölçeği ve Yaşam Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Uygulama sonucunda elde edilen verilerin çözümlenmesinde SPSS 25 paket programından (Statistical Package for the Social Science) yararlanılmış, güvenilirliklerinin test edilmesinde Cronbach's Alpha tekniğine başvurulmuş, iki seçenekli sorular için Mann Whitney U testi, ikiden fazla seçeneğe sahip sorularda Kruskal Wallis H testi, anlamlı farklılığın hangi gruplar arasında oluştuğunu tespit etmek amacıyla Post Hoc testlerinden Tukey testi kullanılmıştır. Araştırma sonunda; yaşam doyumu ile bakım yükü düzeyleri ve yaşam doyumu ile tükenmişlik düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda yaşlı hastaya bakım vericilerin bakım yükünü ve tükenmişlik düzeylerini azaltarak yaşam doyumlarını arttırmak için eğitim ve aile danışmanlık programlarının yaygınlaştırılmasını önerebiliriz.
Özet (Çeviri)
This research aims to present the relationship between life satisfaction, care burden and burn out syndrome of married individuals who lives in İstanbul and are caregivers for elder people whether to make a significant difference in the context of sex, age, educational level, marriage duration, number of children, level of income and the employment status or not. 50 people (104 females, 46 males) selected by easy access method participated in the study. Burnout Scale, Care Burden Scale and Life Satisfaction Scale were used in the study. In the analysis of the data obtained from the application, SPSS 25 package program (Statistical Package for the Social Science) was used, Cronbach's Alpha technique was used to test their reliability, Mann Whitney U test for two-choice questions, Kruskal Wallis H test for questions with more than two options, Tukey test, one of the Post Hoc tests, was used to determine the occurrence between the groups. At the end of the research; there was a significant relationship between life satisfaction and care burden levels and life satisfaction and burnout levels. In line with these results, we can recommend extending education and family counseling programs to increase life satisfaction by reducing care burden and burnout levels of elderly caregivers.