Ruhsal bozukluğu olan bireylerde motivasyonel görüşmenin sigara içme davranışı üzerine etkisi
The effect of motivational interview on smoking behavior in individuals with mental disorders
  1. Tez No: 629929
  2. Yazar: MÜSLİME GÜMÜŞ ERSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Giriş: Ruhsal bozukluğu olan bireyler de yüksek oranda sigara kullanımı nedeniyle artmış mortalite ve morbidite riski ile karşı karşıyadır. Bu bireylere sunulabilecek çeşitli psikolojik ve farmakolojik tedavi seçenekleri bulunmaktadır. Ancak sigarayı bırakma motivasyonlarının oluşturulması ve bırakmaya hazır hale gelmeleri için motivasyonel görüşmeler en önemli basamaktır. Sağlık çalışanları tarafından bu kişilere sigara bırakma tedavileri düşük oranda önerilmektedir ve ülkemizde bu kişilerle yapılmış olan sigara bırakma üzerinde motivasyonel müdahale konusunda bir araştırmaya rastlanmamıştır. Amaç: Bu araştırmanın amacı bu bireylerde motivasyonel görüşmenin sigara bırakma üzerindeki etkisini ve bireylerin transteoretik modele göre sigarayı bırakmaya hazır olma durumlarındaki değişimi incelemektir. Yöntem: Araştırma randomize olmayan tek kollu bir müdahale araştırmasıdır. 15 Nisan – 15 Haziran 2019 tarihleri arasında Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (MÜPEAH) Psikiyatri Servis ve Poliklinikleri'ne başvuran, günde 1 ve daha fazla sigara içen, transteoretik modele göre düşünmeme, düşünme ve hazırlık aşamasında olan hastalar ile yürütülmüştür. Katılımcılara sosyodemografik özellikleri, sigara kullanım hikâyeleri ve sigara bırakmaya hazır olma durumlarını sorgulayan bir anket yüz yüze uygulanmıştır. Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT), Algılanan Stres Ölçeği (ASÖ), bireyin sigarayı bırakma önemini, sigarayı bırakma konusunda motivasyonunu ve öz yeterliliğini ölçen vizüel skalalar kullanılmıştır. Servis ve polikliniklere sigara bırakmaya yönelik afişler yerleştirilmiş, ilk görüşmede hastalara eğitim materyali olarak broşür verilmiştir. Yüz yüze yaklaşık 20 dakika süren motivasyonel görüşme, 1 hafta ve 1 ay sonra telefon görüşmesi, 2 ay sonunda da son değerlendirme yapılmıştır. İlaç tedavisi başlanmamış, hazır olma aşamasındaki hastalar MÜPEAH Aile Hekimliği Sigara Bırakma Polikliniği'ne yönlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan 67 hasta arasından takiplerde kayıp olması ve hariç tutulma nedenleri ile 47 hastanın verileri analiz edilmiştir. Müdahale sonrası değerlendirilen hastaların %12,8'i sigarayı bırakmış, %42,5'i pozitif yönde davranış değişimi göstermiştir. Katılımcıların %34'ü 2 ay boyunca en az 24 saat süren bırakma girişiminde bulunmuş, %21,3'ü sigara bırakma programına başvurmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Individuals with mental disorders also face an increased risk of mortality and morbidity due to high smoking rates. There are various psychological and pharmacological treatment options available to these people. However, motivational interviews are the most important step in creating motivation and readiness for smoking cessation. Smoking cessation treatments are rarely recommended to these people by health professionals and there has been no research about motivational intervention on smoking cessation with these people in our country. Aim: The aim of this study is to investigate the effect of motivational interviewing on smoking cessation and the change in individual's readiness to quit smoking according to the transtheoretical model. Methods: This is a non-randomized single-arm intervention study. This study was conducted between April 15-June 15, 2019 with patients who consulted to Marmara University Pendik Training and Research Hospital (MUPTRH) Psychiatry Service and Polyclinics, who smoked one or more cigarettes a day, who were in process of precontemplation, contemplation and preparation according to the transtheoretical model. A questionnaire which asks sociodemographic characteristics, smoking history and readiness to quit smoking was applied to the participants face to face. Fagerström Nicotine Dependence Test (FNBT), Perceived Stress Scale (PSS) and visual scales measuring individual's smoking cessation importance, motivation and self-efficacy in quitting smoking were used. Posters for smoking cessation were placed in inpatient and outpatient units and at the first interview; brochures were given to the patients as educational material. Following the first session motivational interview lasting approximately 20 minutes and face to face, a telephone interview were done 1 week and 1 month later and final evaluation was applied 2 months later. Drug treatment was not started and the patients who were in preparation stage were referred to MUPTRH Family Medicine Smoking Cessation Policlinic. Results: Data of 47 patients were analyzed due to loss of follow up and exclusion reasons among 67 patients who participated in the study. Of the patients %12,8 quit smoking after the intervention, %42,5 showed positive behavioral changes. Of the participants %34 attempted to quit for at least 24 hours for two months and %21,3 applied to the smoking cessation program.