Kolistin duyarlılığını belirlemede yöntem kıyaslaması
Comparison of methods to determine the antimicrobial susceptibility of colistin
  1. Tez No: 629928
  2. Yazar: TURGUT BOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER SÖYLEDİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kolistin duyarlılığını belirlemede yöntem kıyaslaması AMAÇ: Kolistin, katyonik yapısından dolayı sıvı mikrodilüsyon testinde kullanılan polistren plaklara bağlanmaktadır. Bu durumun sıvı mikrodilüsyon testinde yanlıĢ sonuçlara yol açabileceği düĢünülmektedir. Bu çalıĢmada kolistin sıvı mikrodilüsyon testinin farklı plaklardaki performansının belirlenmesi amaçlanmıĢtır. GEREÇ VE YÖNTEM: Klinik örneklerden izole edilen çoklu ilaca dirençli 45 Acinetobacter baumannii complex ve 34 Klebsiella pneumoniae çalıĢmaya alınmıĢtır. Kolistin sıvı mikrodilüsyon testi dört farklı plakta (polistren, bağlamayan, 4 ve 8 mg/L kolistin sülfatla doyurulmuĢ) eĢ zamanlı olarak gerçekleĢtirilmiĢtir. Polistren plakta yapılan sıvı mikrodilüsyon testi sonuçları referans alınarak, diğer plaklardaki sonuçlarla karĢılaĢtırılmıĢtır. Benzer kıyaslama duyarlı (E.coli ATCC 25922) ve dirençli (E.coli NCTC 13846) kalite kontrol kökenleri için de gerçekleĢtirilmiĢtir. Kıyaslamalarda ≥ 2 dilüsyon fark anlamlı kabul edilmiĢtir. BULGULAR VE SONUÇLAR: Referans yöntem ile kökenlerin 48'i (% 61) kolistine duyarlı, 31'i (% 39) dirençli bulunmuĢtur. 4 ve 8 mg/L kolistinle doyurulmuĢ plaklar % 100 kateogorik uyum göstermiĢ, bağlamayan plakta bu oran % 98.7' dir. 4 ve 8 mg/L kolistinle doyurulmuĢ plaklarda duyarlı kökenlerin MĠK değerlerinde sırasıyla % 25 ve % 29 oranında anlamlı düĢüĢ bulunmuĢ, dirençli köken MĠK değerlerinde böyle bir değiĢim gözlenmemiĢtir. Benzer sonuçlar duyarlı ve dirençli kalite kontrol kökenlerinde de saptanmıĢtır. Bağlamayan plak ise test edilen hiçbir kökende MĠK değerlerini düĢürmemiĢ, tam tersi duyarlı kökenlerin % 54'ünde daha yüksek MĠK değerlerine neden olmuĢtur. Sonuç olarak, polistren plaklar kategorik uyum açısından kullanılmaya devam edilebilir, ancak duyarlı kökenlerde gözlenen anlamlı MĠK düĢüĢleri, klinikte ilacın yan etkilerini azaltmak adına daha düĢük dozların kullanılmasına olanak sağlayabilir. ANAHTAR KELĠMELER: Kolistin duyarlılık, polistren plak, doyurulmuĢ plak, bağlamayan plak, sıvı mikrodilüsyon
Özet (Çeviri)
Comparison of methods to determine the antimicrobial susceptibility of colistin OBJECTIVE: Because of its cationic structure, colistin is bound to polystyrene microplates used in broth microdilution. It is thought that this may lead to incorrect results in broth microdilution method. In this study, it was aimed to determine the performance of colistin broth microdilution on different microplates. MATERĠAL AND METHODS: Forty five Acinetobacter baumannii complex and 34 Klebsiella pneumoniae strains isolated from clinical samples were included in the study. The colistin broth microdilution test was performed simultaneously on 4 different microplates (polystyrene, non-binding, saturated with 4 and 8 mg / L colistin sulfate). The results of the broth microdilution test on polystyrene were accepted as reference and compared with the results on other plates. Similar comparisons were performed for susceptible (E.coli ATCC 25922) and resistant (E.coli NCTC 13846) quality control strains. It was accepted as significant if there is ≥ 2 dilution for comparisons. RESULTS: By reference method 48 (61%) of the isolates were susceptible to colistin and 31 (39%) were resistant. Plates saturated with 4 and 8 mg / L colistin showed 100 % cateogorical agreement, and 98.7 % for non-binding plates. MICs of susceptible strains were significantly reduced by 25 % and 29 % in 4 and 8 mg /L colistin-saturated plates, respectively, but no such change was observed in resistant MIC values. Similar results were found in susceptible and resistant quality control strains. On the other hand, non-binding plate did not decrease MIC values in any of the tested strains, but, increased MIC values in 54% of susceptible strains. As a result, polystyrene plates may continue to be used because of the categorical agreement with saturated plates. However, significant decreases observed in MĠCs of sensitive strains may contribute to clinical use of lower doses in order to reduce the side effects of colistin. KEY WORDS: colistin sensitivity, polystyrene microplate, saturated microplate, Non-Binding microplate, broth microdilution