Türkiye'de genel sağlık sigortası uygulamasının hanehalkı sağlık harcamalarına etkisi
The impact of the general health insurance scheme on household health expenditures in Turkey
- Tez No: 629932
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLŞAD SAVE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de Genel Sağlık Sigortası (GSS) sonrası hanehalkı sağlık harcamalarındaki değişimi incelemektir. YÖNTEM Çalışmamız, her yıl TÜİK tarafından ulusal temsiliyeti olan bir örneklemle kesitsel tipte gerçekleştirilen Hanehalkı Bütçe Araştırması'nın ikincil veri analizidir. GSS öncesi (2007-2011) ve sonrası (2012-2016) beş yıllık iki dönem karşılaştırılmıştır. Bağımlı değişkenlerimiz: Hanehalkı sağlık harcaması varlığı, 2016 yılını yansıtacak şekilde sağlığa özel enflasyon verileri ile düzeltilmiş sağlık harcaması miktarı, hanelerin toplam tüketim harcaması içindeki sağlık harcaması payı ve katastrofik sağlık harcamasıdır. Ayrıca sağlık harcaması yedi alt kategoride değerlendirilmiştir (Eczacılık ürünleri, sınıflandırılamamış tıbbi ürünler, tedavi amaçlı alet ve ekipman, hekimlik hizmetleri, diş hekimliği hizmetleri, hastane hizmetleri, diğer sağlık hizmetleri). BULGULAR On yılda sigortasız fert bulunan hane oranı %21,6'dan %9,6'ya düşmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM The purpose of this study is to examine the change in household health expenditures after General Health Insurance (GHI) in Turkey. METHOD Our study is the secondary data analysis of the Household Budget Survey, which is carried out annually as cross-sectional study by TURKSTAT in a nationally representative sample. Two five-year periods before GHI (2007-2011) and after GHI (2012-2016) were compared. Dependent variables: existence of household health expenditure, amount of health expenditure adjusted with health-specific inflation data to reflect 2016, share of health expenditure in total consumption expenditure of households and catastrophic health expenditure. Also, health expenditure was evaluated in seven sub-categories (Pharmaceutical products, unclassified medical products, therapeutic appliances and equipment, physician services, dental services, hospital services, other health services). RESULTS In the ten years, the proportion of households with uninsured individuals decreased from 21.6% to 9.6%.