Sigara içen ve içmeyen bireylerin stresle başa çıkma tutumlarının ve psikolojik dayanıklılıklarının karşılaştırılması
Comparison of stress-talking attitudes and psychological resistance of individual smoking and non-smoking individuals
  1. Tez No: 629938
  2. Yazar: GÜLŞEN YAYLALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER HİCRAN MUTLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sigara içen ve içmeyen bireylerin stresle başa çıkma tutumlarının ve psikolojik dayanıklılıklarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 1 Mart 2019 – 1 Haziran 2019 tarihleri arasında Sigara Bırakma Polikliniği'nde gerçekleştirildi. Çalışmada cinsiyet, yaş, eğitim durumu, medeni durum, sigaraya başlama yaşı, sigaraya başlama nedeni, sigara kullanım süresi gibi değişkenleri ölçmek amacıyla bireysel bilgi formu hazırlanmıştır. Bireysel bilgi formuna ek olarak; Anksiyete ve Depresyon Ölçeği, Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Ki-kare ve Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalamaları sigara içen grupta (n=300) 41,44±12,43 iken içmeyen grupta (n=150)34,97±11,21'dir. Tüm katılımcıların %50,9'u kadın, %49,1'i erkektir. Sigara içen katılımcıların sigaraya başlama yaşları 18,19±5,26, içilen sigara miktarı 23,29±10,95 adet/gün, sigara içme süreleri 22,72±12,14 yıl ve en uzun bırakma süresi 268,84±610,42 gündür. Sigara içen katılımcılarda sigara içmeyi en çok tetikleyen durumlar stres olarak bulunmuştur (% 21,30). Anksiyete ve Depresyon Ölçeği bulgularına göre; Anksiyete skoru sigara içen grupta 8,15±4,18, sigara içmeyen grupta 7,65±4,32 olarak bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to compare the attitudes and psychological resilience of smokers and non-smokers to cope with stress. Method: This study was performed in Istanbul Medeniyet University Goztepe Research and Teaching Hospital between 1 March 2019 and 1 June 2019 by the Smoking Cessation Clinic and Department of Family Medicine. In this study, a personal information form prepared for the purpose of measure some variables like gender, age, education level, marital status, age at onset of smoking, reasons to start smoking, time of smoking. In addition to the personal information form; Anxiety and Depression Scale, Psychological Resilience Scale for Adults, Stress Coping Styles Scale used. In the analysis of the obtained data as well as descriptive statistics Chi-Square and Mann-Whitney U test were used. Results: While the average age of the participants was 41.44 ± 12.43 in the smoking group (n = 300), it was 34.97 ± 11.21 in the non-smoking group (n = 150). 50.9% of all participants are women and 49.1% are men. Smoking start age of the participants was 18.19 ± 5.26, the amount of cigarettes smoked 23.29 ± 10.95 pieces / day, smoking times 22.72 ± 12.14 years and the longest quit time 268.84 ± 610, for 42 days. The most triggering conditions for smoking among the participants who smoke were found to be stress (21,30%). According to the findings of Anxiety and Depression Scale; Anxiety score was found to be 8.15 ± 4.18 in the smoker group and 7.65 ± 4.32 in the non-smoker group (p> 0.05).