Obezite polikliniğimizden takipli prediyabetik kişilerde kan trigliserid düzeyinin HbA1c ile ilişkisinin değerlendrilmesi
Evaluation of the correlation between blood triglyceride levels and HbA1c level in patients with prediabetes in our obesity polyclinic
- Tez No: 629939
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SARGIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
AMAÇ: Bu çalışmamızda obezite polikliniğimizde takipli olan prediyabetik kişilerin HbA1c değeri ile kan trigliserid değeri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya 01.04.2016-01.09.2019 tarihleri arasında İ.M.Ü Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Obezite Polikliniğine başvurmuş 18 yaş ve üzerinde olan, HbA1c değeri %5,7-6,4 olan 600 prediyabetik hasta dahil edildi ve retrospektif olarak incelendi. Poliklinikte hasta takibinde kullanılan hasta takip formundan bilgiler kaydedildi ve hastane elektronik ortamındaki laboratuar parametreleri kullanıldı. Bioelektrik impedans analizi (BİA) yöntemi ile ölçülen vücut ağırlığı, vücut yağ kütlesi (kg), yağ yüzdesi(%), vücut kütle indeksi (VKİ) ölçümleri kaydedildi. Hba1c değerlerine göre 2 gruba ayrılan prediyabetik hastalarda HbA1c değeri ile trigliserid seviyeleri ve diğer parametreler karşılaştırıldı. Hastaların Hba1c değerlerindeki artış ile trigliserid seviyelerindeki değişiklikler ve diğer parametreler istatiksel olarak incelendi. BULGULAR: HbA1c değeri düşük olan grubun trigliserid değeri (m=139,06), HbA1c değeri yüksek olan grubun trigliserid değerinden (m=151,60) istatistiki olarak önemli seviyede daha düşük geldi.(p=0,021). Hem düşük HbA1c'ye hem de yüksek HbA1c'ye sahip olan 2 grupta yağ kütlesi (kg) değeri ile yağ yüzdesi (%) değeri arasında istatistiki olarak önemli pozitif bir ilişki bulunmuştur. (p=0,000).Ancak trigliserid değeri ile yağ kütlesi (kg), yağ yüzdesi(%) değeri arasında istatistiki olarak önemli bir ilişki bulunmamıştır. (p>0,05). Hem düşük HbA1c'e hem de yüksek HbA1c'ye sahip olan gruplarda kadın ve erkek karşılaştırıldığında, erkeklerin trigliserid değeri kadınların trigliserid değerinden istatistiki olarak önemli seviyede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
THE AIM: In this study, we aimed to investigate the correlation between blood triglyceride levels and HbA1c level of prediabetic patients followed up in our obesity outpatient clinic. MATERIAL AND METHOD: 600 prediabetic patients aged 18 or over, who were admitted to Obesity Polyclinic of I.M.U Goztepe Education and Research Hospital between 01.04.2016-01.09.2019, whose HbA1c levels were 5,7%-6,4 were enrolled to this study and analysed retrospectively. The data taken from patients chart which was used in patient follow-up in clinics were registered and laboratory parameters in hospital electronic media were used. Body weight, body mass index (kg), fat percentage (%) and VKI measurements tested with BIA method were registered. HbA1c level and triglyceride levels and other parameters in prediabetic patients divided into two groups according to their HbA1c level were compared. Increase of HbA1c level of patients, variances of triglyceride levels and other parameters were analysed statistically. FINDINGS: Triglyceride level of patients whose HbA1c levels were low (m= 139,06) were statistically rather lower than the triglyceride level of patients ( m= 151,60) whose HbA1c levels were high. ( p=0,021). An important positive statistical correlation was determined between body mass index (kg) and fat percentage level (%) in 2 groups both having low level of HbA1c and high level of HbA1c. (p=0,000), but no significant correlation with triglyceride levels and body mass index (kg) and fat percentage level (%) was statistically detected. (p>0,05). When compared male and female patients having both low HbA1c level and high HbA1c level, triglyceride level of male patients was remarkably higher than triglyceride level of female patients statistically.