Daha önce bir kez sezaryen olup ikinci kez sezaryen olmuş miad gebelerde ameliyat öncesi vajenin povidon iyot ile temizlenmesinin postoperatif enfeksiyon gelişimi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of pre-operative vagen cleaning with povidon iodine on postoperative infection development insecond cesarian term pregnancies
  1. Tez No: 629937
  2. Yazar: YÜCEL NURETTİN CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REYHAN AYAZ BİLİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
AMAÇ: Bu araştırmada sezaryen öncesi vajinal povidon iyot temizliği yapılan hastaların postop enfeksiyon kriterleri değerlendirilmiş olup povidon iyot kullanımının faydası araştırılmıştır. MATERYAL VE METHOD: Bu retrospektif çalışma Ekim 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında İstanbul Medeniyet Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde sezaryen olan 200 hastayı içermektedir. Çalışmada hastaların klinik ve laboratuvar verileri, povidon iyot ile yapılan vajinal temizlik sonrası postoperatif enfeksiyon parametreleri (wbc, neut, hem, hct, plt, ateş, endometrit, yara yeri enfeksiyonu) kaydedilmiştir. Sonuçlar değerlendirilirken p değerinin < 0,05 olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamızda %50,0'si (=100) povidon iyot grubunda, %50,0'si (n=100) kontrol grubunda yer alan toplam 200 kadın olgu ile gerçekleştirilmiştir. Olguların yaşları 18 ile 42 arasında değişmekte olup, ortalama 28,68±5,21 yıldır. BMI ölçümleri 21,9 ile 40,9 kg/m 2 arasında değişmekte olup, ortalama 27,65±3,75 kg/m 2 'dir. Gebelik haftaları 38,3 ile 40,6 arasında değişmekte olup, ortalama 39,28±0,59 haftadır. Postoperatif WBC, nötrofil, hemogram, hematokrit değerleri arasında anlamlı olarak farklılık gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of the present study was to determine whether vaginal preparation with povidone–iodine prior to cesarean delivery decreases the incidence of postpartum wound infection and endometritis. MATERIALS AND METODS: This retrospective study includes 200 patients who had a cesarean at Istanbul Medeniyet University Gynecology and Obstetrics Clinic between October 2019 and February 2020. In the study, clinical and laboratory data of patients, postoperative infection parameters (wbc, neut, hem, hct, plt, fever, endometritis, wound infection) after vaginal cleaning with povidone iodine were recorded. When evaluating the results, situations where p value