Genç yetişkinlerde duygusal zeka seviyesi ile sigara bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of relationship between emotional intelligence level and smoking addiction in young adults
  1. Tez No: 629948
  2. Yazar: AYŞE SENA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERMİN KESEBİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma duygusal zekâ ile genç yetişkinlerdeki tütün kullanımı arasındaki ilişkiyi araştırmak için yapılmıştır. 300 katılımcı ile yapılan yüz yüze anketin %74,3'ünün (n=223) kadın olduğu ve %25,7'sinin (n=77) ise erkek olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların sigaraya başlama sebebi incelendiğinde, %36'sının (n=57) arkadaş teşviki ile başladığı, %20,6'sının merak ile başladığı, %29,4'ünün (n=44) stres ile başladığı, %4,6'sının (n=7) dikkatini toplamak için başladığı, %7,4'ünün (n=1) diğer nedenler ile başladığı belirlenmiştir. Katılımcıların Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi incelendiğinde, %50'sinin (n=150) sigara bağımlısı olmadığı, %50'sinin (n=150) sigara bağımlısı olduğu tespit edilmiştir. 300 katılımcının genel yaş ortalaması 20.56 (SS=1,58), kadınların yaş ortalaması 20.46 (SS=1,57) ve erkeklerin yaş ortalaması ise 20,87'dir (SS=1, 59). Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği ile“Sigaraya başlama sebebi”değişkeni arasında istatistikçe anlamlı bir farklılık saptanmıştır (KV=8.879 p=0.046). Sigaraya başlama sebepleri“diğer”olanların duygusal zekâ ölçeği puanları diğer gruplara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Yapılan Post-hoc testi sonuçlarında sigara başlama sebebini“Diğer”olarak belirten grup ile“dikkatimi toplamak için”belirten grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmıştır (p=0.044) Schutte duygusal zekâ ölçeği puanları ile kadın ve erkekler arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık göstermiştir. Schutte Duygusal Zekâ Ölçeği puanları erkeklere kıyasla kadınlarda daha yüksek bulunmuştur (Z=-2.196, p=0,028). Schutte duygusal zekâ ölçeği puanları ile psikiyatrik tedavi alma durumları arasında istatistikçe anlamlı bir farklılık saptanmıştır. Schutte duygusal zekâ ölçeği puanları psikiyatrik tedavi alanlara kıyasla tedavi almayanlarda daha yüksek bulunmuştur (Z=-2.182, p=0,029). Schutte duygusal zekâ ölçeği puanları ile Fageström nikotin bağımlılığı arasında istatistikçe anlamlı bir farklılık saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to explore the relationship between emotional intelligence (EI) and tobacco use in young adults. When the face to face survey results are examined, the subjects were 223 women (73%), and 77 male (25,7 %), total subjects were 300. When the reason of why participants started smoking was investigated, 36% (n=57) of participants indicated encouragement by their friends, 29,4% (n=44) indicated stress, 20.6% indicated curiosity, 4.6% indicated being able to concentrate. It was determined that the limit (n = 7) started to attract attention, and 7.4% (n = 1) started for other reasons. When the Fagerström Nicotine Addiction Test of the participants was examined, it was determined that 50% (n = 150) of the participants were not cigarette addicted, and 50% (n = 150) of them were cigarette addicts. The average age of 300 participants is 20.56 (SS = 1.58), the average age of women is 20.46 (SS = 1.57) and the average age of men is 20.87 (SS = 1, 59). A statistically significant difference was found between the Schutte Emotional Intelligence Scale and the“reason to start smoking”variable (KV = 8.879 p = 0.046). Emotional intelligence scale scores of those who started to smoke were“other”higher than other groups. In the Post-hoc test results, a significant difference was found between the group stating the cause of smoking as“Other”and the group stating“being able to concentrate”(p = 0.044). Schutte Emotional Intelligence Scale scores were higher in women than in men (Z= -2.196, p = 0.028). A statistically significant difference was found between the Schutte emotional intelligence scale scores and their psychiatric treatment status. Schutte emotional intelligence scale scores were higher in those who did not receive psychiatric treatment compared to those receiving treatment (Z = -2.182, p = 0.029). A statistically significant difference was found between Schutte emotional intelligence scale scores and Fageström nicotine addiction.