Yöneticilerde algılanan karanlık kişilik özelliklerinin, örgütsel güven ve işten ayrılma niyetine etkisi
The effects of managers dark personality traits on organizational trust and turnover intention
  1. Tez No: 629951
  2. Yazar: FULYA ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma ile yöneticilerde algılanan karanlık kişilik özellikleri, örgütsel güven ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkinin ve bu ilişkide yöneticiye güvenin aracılık rolünün araştırılması amaçlanmaktadır. Ayrıca değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığı da araştırılan konular arasındadır. Belirtilen değişkenler ile sınırlı sayıda araştırma bulunması bu araştırmanın yapılmasının en temel sebebidir. Çalışmanın evreni Türkiye' deki özel sermayeli bir bankanın çalışanları olarak belirlenmiştir. Araştırmanın örneklem büyüklüğü ise güven düzeyi %95 olacak şekilde 378 kişi olarak hesaplanmıştır. Kartopu örnekleme yöntemi kullanarak 5li likert tipi ölçek ile hazırlanmış anketler kâğıt ortamında ve online anket portalı üzerinden çalışanlara iletilmiştir. Yöneticilerde algılanan karanlık kişilik özelliklerini ölçmek için 12 soruluk Karanlık Üçlü Ölçeği, örgütsel güveni ölçmek için 22 soruluk Örgütsel Güven Ölçeği, işten ayrılma niyetini ölçmek için ise 3 soruluk İşten Ayrılma Niyeti Ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca katılımcıların demografik özelliklerini ölçmek için 8 soru yöneltilmiştir. Elde edilen veriler, SPSS 23.0 istatistik programı ve Andrew Hayes tarafından geliştirilen bir SPSS makro programı olan PROCESS aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucu yöneticilerde algılanan karanlık kişilik özellikleri ile örgütsel güven arasında olumsuz bir ilişki olduğu ve yöneticilerde algılanan karanlık kişilik özelliklerinin işten ayrılma niyetine etkisinde yöneticiye güvenin kısmi aracılık etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca örgütsel güvenin boyutları ile işten ayrılma niyeti arasında kısmi ters yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between managers dark personality traits, organizational trust and turnover intention, and the mediating role of trust in managers in this relationship. In addition, whether the variables differ according to demographic characteristics are among the topics investigated. The fact that there are few number of studies with the specified variables is the main reason for conducting this research. The universe of study had been identified as employees of a privately-owned bank in Turkey. The sample size of the study was calculated as 378 people, with a confidence level of 95%. By using snowball sampling method, the questionnaires prepared with a 5 point Likert scale, and were sent to the employees on paper and via online survey portal. The 12 question Dark Triad Scale was used to measure perceived dark personality traits on managers, the 22 question Organizational Trust Scale was used to measure organizational trust, and the 3 question Turnover Intention to measure turnover intention. In addition 8 questions were asked to measure the demographic characteristics of the participants The data obtained were analyzed through the SPSS 23.0 (Statistical Package for the Social Science) program and PROCESS, an SPSS macro program developed by Andrew Hayes. As a result of the research, it has been observed that there is a negative relationship between managers dark personality traits and organizational trust. Trust in managers has a partial mediating effect on the effect of managers dark personality traits on turnover intention. Moreover, it has been seen that partial negative relationship was found between dimensions of organizational trust and turnover intention.