Dijital odağında kurumların dönüşümü ve sürdürülebilir dönüşüm için gerekli becerilerin belirlenmesi ve kazanılması
Transformation of institutions in the digital focus and determining and acquiring the skills required for sustainable transformation
- Tez No: 629950
- Danışmanlar: DR. EBRU BEYZA BAYARÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kurumlar müşterilerine daha iyi hizmet verebilmek, karlılıklarını arttırabilmek için ürün, hizmet ve süreçlerini sürekli dönüştürmektedir. Yapay zeka, büyük veri ve ileri analitik, bulut bilişim, blok zincir ve nesnelerin interneti gibi dijital teknolojiler kurumların dönüşüm sürecini dijitalleştirmektedir. Böylelikle kurumların iş yapış biçimleri, müşterileriyle olan etkileşimleri, süreçleri ve tüm bu işleri gerçekleştiren çalışanlarının taşıması gereken özellikler değişmektedir. Dijital dönüşmeyen kurumların karşılaşabileceği sonuçlar, dijital dönüşümün aşamaları, dijital dönüşümde karşılaşılan zorluklar, dijital dönüşmeye başlayan kurumların elde ettiği faydalar bu çalışma kapsamında ele alınmıştır. Kurumların dijital dönüşmek için ihtiyaç duyduğu yetenekler, bu yetenekleri belirleme ve uygulama süreci bir bütün olarak dönüşümü sağlamaktadır. Dijitalleşmenin yoğun olduğu sektörlerden olan bankacılık ve finans alanında faaliyet gösteren kurumların karar verici yöneticileriyle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeye dayalı nitel araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada kurumların en çok odaklandığı dijital teknolojilerin, dijital dönüşümde başarılı olmak için öne çıkan çalışan yeteneklerinin neler olduğu, kurumların organizasyonel kültürlerinin dijital dönüşümle ne kadar değiştiği ve ne kadar daha gidecek yolu olduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Katılımcılara yöneltilen açık uçlu ve derinlemesine mülakat sorularından elde edilen bilgilere göre; tüm finansal kurumlar dijital dönüşümü gündemlerine almış ve dijital teknolojilere yatırıma kaynak ayırmaktadır. Çalışanların dönüşümü, dijital teknolojilerin üzerinde çalışabileceği bilgi teknolojileri altyapılarına yatırım, veri paylaşımının hızlanmasıyla doğan siber güvenlik risklerine çözüm alanlarına odaklanmaktadırlar. Finansal kurumlar, dijital dönüşüm sürecinde ihtiyaç duydukları yetenekleri belirlemişler, müşterilerine daha iyi hizmet sunup rekabet avantajı kazanmak için daha iyi bir müşteri deneyimi sunacak dijital kanallara ve müşteri ihtiyaçlarını daha doğru karşılayacak akıllı sistemlere yönelmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Institutions constantly transform their products, services and processes in order to serve their customers better and increase their profitability. Digital technologies such as artificial intelligence, big data and advanced analytics, cloud computing, blockchain and internet of things digitize their transformation. In this way, the way the institutions do business, the interactions with their customers, the processes and the features that the employees who carry out all these jobs have to change. The results that institutions may encounter if they do not decide on digital transformation, stages of digital transformation, difficulties encountered in digital transformation, the benefits of institutions that started digital transformation are discussed in this study. The skills needed by institutions to transform digitally, the process of identifying and implementing these capabilities, provides transformation as a whole. Qualitative research based on semi-structured interviews with decision-making managers of institutions operating in the field of banking and finance, which is one of the sectors where digitalization is intense, has been carried out. In this research, it has been tried to determine what digital technologies the institutions focus on the most, which are the working abilities that stand out in order to be successful in digital transformation, how the institutions' organizational culture has changed with digital transformation. According to the information obtained from open-ended and in-depth interview questions directed to the participants; all financial institutions put digital transformation on their agenda and allocate resources for investment in digital technologies. They focus on areas of transformation of employees, investment in information technology infrastructures on which digital technologies can work, and solutions to cyber security risks arising from the acceleration of sharing data. Financial institutions have determined the skills they need in the digital transformation process, and have turned to digital channels that will provide a better customer experience and smart systems that will meet customer needs more accurately in order to gain a competitive advantage.