Deneysel hepatopulmoner sendromda hiperbarik oksijenin etkisi
Effect of hyperbaric oxygen in experimental hepatopulmonary syndrome
- Tez No: 630028
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. ALİ ERYILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
GİRİŞ Hepatopulmoner sendrom(HPS); kronik karaciğer hastalığına sekonder portal hipertansiyon, intrapulmoner vasküler dilatasyon ve sonuçta ciddi arteriyel hipoksemiye yol açan gaz değişim anormalliği ile karakterize bir sendromdur. HPS tedavisi için günümüze kadar birçok farklı ilaç denenmiştir. İlaç çalışmalarının çoğu hayvan deneylerini içermektedir. İnsan çalışmaları ise genellikle sayı açısından yetersiz kalmıştır. Yapılan çalışmalarda HPS hastalarında oksijen tedavisi ile ciddi hipoksinin ve karaciğer fonksiyon testlerinin düzeldiği gözlemlenmiştir. Çalışmamızda deneklerde oluşturulan HPS'nin, hiperbarik oksijen tedavisinden(HBOT) nasıl etkileneceği, karaciğer ve akciğerlerin histopatolojisi ve biyokimyasal parametrelerle ortaya konacaktır. GEREÇ ve YÖNTEM Çalışmamızda deney hayvanı olarak 250-300 gr. vücut ağırlıklı, 5 aydan büyük, 30 adet yetişkin dişi Wistar Albino sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 10 adet olmak üzere 3 gruba ayrıldı. 1. grup kontrol, 2. ve 3. grup çalışma grubu olarak belirlendi. Birinci grupta laparotomi yapıldı, koledok diseke edildi. Hiçbir işlem yapılmadan karın kapatıldı ve HBOT yapılmadı. 2. grupta koledok diseke edildi ve bağlandı. 3. grupta koledok diseke edilerek bağlandı. İlk operasyondan 1 hafta sonra, 4 hafta boyunca HBOT uygulandı. 5. hafta sonunda tüm denekler sakrifiye edildi. Preoperatif bütün sıçanlardan NO(nitrik oksit) ve NO sentaz çalışıldı. Çalışma bitiminde sakrifikasyon için alınan kandan NO, NO sentaz, albumin, alanin transaminaz(ALT), aspartat transaminaz (AST), alkalen fosfataz(ALP), gama-glutamil transpeptidaz(GGT), total bilirubin, direk bilirubin, indirek bilirubin, östrojen, kan gazları çalışıldı. Karaciğer ve akciğerler enblok çıkartılarak histopatolojik olarak incelendi. HBOT tedavisi alan HPS'li 3. grup, HPS'li 2. grup ve 1. grup (kontrol) istatistiksel olarak karşılaştırıldı. BULGULAR 1.grupta 10 sıçan, 2.grupta 6 sıçan ve tedavi verilen 3.grupta 8 sıçan ile çalışma sonlandırıldı. Koledok kanalını bağladığımız 2. ve 3. gruptaki sıçanlarda HPS geliştiği görüldü. Tedavi verilen 3.gruptaki sıçanlar, HPS olan 2. grupla karşılaştırıldığında tedavi histopatolojik açıdan akciğerlerdeki damar çaplarını ve iltihabi hüre infiltrasyonunu istatistiksel olarak anlamlı derecede azalttı. Karaciğer fonksiyon testleri(KCFT) değerlerinden total bilirubin, direk bilirubin, AST, GGT değerleri istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldı. Albumin, ALT, ALP değerleri de düştü ama istatistiksel olarak anlamlı çıkmadı. A.pH, Parsiyel Arteriyel Karbondioksit basıncı(A.PCO2)değerlerinde azalma, parsiyel arteriyel oksijen basıncı(A.PO2), oksijen saturasyonları(SatO2) değerlerinde artış gözlendi. Fakat bu değişiklikler de istatistiksel olarak anlamlı saptanmadı. Gruplarda NO, NO sentaz, östrojen arasında anlamlı fark görülmedi. SONUÇ Bu deneysel çalışmada, HBOT'un, HPS'nin karaciğer ve özellikle akciğer üzerine olan bazı olumsuz etkilerini azalttığı gösterilmiştir. HBOT verilen 3. grupta; Tıkanma sarılığına ait değerlerde azalma, perialveolar (arteryel) damar çaplarında daralma, NO ve NO sentaz değerlerinde düşme olduğu görüldü. Klinisyenlerin HBOT'u HPS'nin tedavisinde düşünebileceğini umuyoruz. ANAHTAR KELİMELER HPS, HBOT, deneysel çalışma
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Hepatopulmonary syndrome(HPS) characterized by portal hypertension secondary to chronic liver disease, intrapulmonary vascular dilatation, and gas exchange abnormality leading to severe arterial hypoxemia. Many different drugs have been tried to treat HPS. Most drug studies involve animal experiments. Human studies were generally insufficient in terms of sample size. Studies have shown that hypoxia and liver function tests result have improved with hyperbarıc oxygen therapy in HPS patients. In our study, how the HPS created in the subjects would be affected by HBOT will be revealed by histopathologically and biochemically. MATERIAL AND METHODS In our study, 250-300 gr. 30 adult female Wistar Albino rats older than 5 months were used as experimental animal. Rats were divided into 3 groups, each of which have ten animal. The first group was determined as the control group and the second and third group as the study group. Common bile duct was dissected via operation closed without any procedure and hyperbaric oxygen therapy(HBOT) was not performed in group 1 (as control group). Common bile duct was dissected and ligated via operation and HBOT was not performed in group 2. Common bile duct dissected and ligated in group 3. HBOT was applied for 4 weeks after 1 week from operation in group 3. All groups sacrificed at the end of the 5th week. Biochemical livea functions including nitric oxide(NO) and NO synthase levels measured from all rats preoperation. At the end of the study, NO, NO synthase, albumin, alanin transaminaz(ALT), aspartat transaminaz (AST), alkalen fosfataz(ALP), gama-glutamil transpeptidaz(GGT), total bilirubin, direct bilirubin, indirect bilirubin, estrogen and blood gases were studied from the blood taken just before sacrification. Liver and lungs were removed totally. All results were analyzed and examined histopathologically. Third group with HPS received HBOT, 2nd group with HPS and 1st group were compared statistically. RESULTS The study was ended with 10 rats in the first group, 6 rats in the second group and 8 rats in the third group. It was observed that HPS developed in the second group and third group of rats that we ligated the common bile duct. When compared the third group with the second group, it is observed that the third group which received HBOT had significantly smaller histopathologically vascular diameters and reduced inflammatory infiltration in the lungs. Total bilirubin, direct bilirubin, AST, GGT levels decreased significantly. Albumin, ALT, ALP levels also decreased but it was not statistically significant. A.pH, partial pressure of carbon dioxide(A.pCO2) levels decreased, arterial partial pressure of oxygen (A.pO2), OXYGEN saturation(SatO2) levels increased. However, these changes were not statistically significant. There was no significant difference between NO, NO synthase and estrogen levels in 3 groups. CONCLUSION It has been shown in this experimental study that hyperbaric oxygen therapy reduces some negative effects of hepatopulmonary syndrome on liver and especially lung. In the third group given HBOT observed that there was a decrease in the values of obstructive jaundice, perialveolar (arterial) vessel diameters, NO and NO synthase values. We hope clinicians may consider HBOT in the treatment of HPS KEYWORDS HPS, HBOT, experimental study