Youtuberların satın alma niyeti üzerindeki etkisi: Reklam sektörü çalışanları ve reklamcılık öğrencileri üzerinde bir araştırma
The effect of youtubers on purchase intension: A research on advertising industry pructitioners and advertising students
- Tez No: 630071
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
İletişim, internet ve teknoloji, günümüzde etkinliğini oldukça artırmıştır. Kişilerin internet kullanım oranları ve sosyal medyada geçirdikleri süre gün geçtikçe artmaktadır. İnsanların sosyal medyada günde neredeyse 6-10 saatlerini sosyal medyada geçirmesi markalar için sosyal medyanın değerini fazlalaştırmıştır. Markalar artık doğrudan veya ''influencer'' , ''vlogger'' denilen günümüzün kanaat önderleri aracılığıyla hedef kitlesine ulaşmaktadır. Ürün yerleştirme veya ürün tanıtımı yollarını kullanarak insanlara tanıtım ve reklam yapmaktadırlar. Çalışmanın araştırma bölümünde toplamda 139 kişiye online olmak üzere anket uygulaması yapılmıştır. Bunların 78'i reklamcı, 61'i ise reklam öğrencisidir. Rafineri, 4129Grey ve Gram ajanslarında çalışanlara ve Bahçeşehir Üniversitesi ve Kültür Üniversitesi reklamcılık öğrencilerine uygulanmıştır. Araştırmada youtuberların satın almaya etkisi olup olmadığı incelenmiş, yapılan araştırma sonucunda tüketicilerin satın alma karar sürecinde youtuberlardan etkilendiği ortaya çıkmıştır. Özellikle daha detaylı analizlere girildiğinde satın alma niyeti kapsamında incelenen 5 ifadeden sadece 1'i doğrultusunda (bir ürün almadan önce youtube'da bilgi edinmek hoşuma gider ifadesi) bazında reklamcılarla reklam öğrencileri arasında bir fark çıkmıştır. Bu ifadeye reklamcılar reklam öğrencilerine göre anlamlı bir şekilde daha fazla katılmışlardır. Ayrıca, sosyal medyada bir günde geçirilen süredeki artışa bağlı olarak, reklamcıların ve reklam öğrencilerinin youtuberlar kaynaklı satın alma niyetlerinde istatistiki olarak sırasıyla anlamlı ve anlamsız azalışlar tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Youtuber, Influencer,Sosyal Medya Pazarlaması,Reklamcılık
Özet (Çeviri)
Communication, internet and technology have increased their effectiveness very much today. Internet usage rates of people and the time they spend on social media are increasing day by day. The fact that people spend almost 6-10 hours a day on social media increases the value of social media for brands. Brands now reach their target audience directly or through today's opinion leaders called“influencer”and“ vlogger ”. They promote and advertise to people by using product placement or product promotion. In the research section of the study, a total of 139 people were surveyed online. 78 of them are advertisers and 61 of them are advertising students. The questionnaire was applied to employees working at Rafineri, 4129Grey and Gram agencies and to students of Bahçeşehir University and Kültür University. In the research, it has been examined whether youtubers have an effect on purchase intention, and as a result of the research, it has been revealed that consumers are affected by youtubers in the purchase decision process. Especially when more detailed analyzes are entered, a difference has emerged between advertisers and advertising students on the basis of only 1 of the 5 statements examined within the scope of purchasing intent (I like to get information on youtube before buying a product). Advertisers agreed to the statement significantly more than advertising students. Whatsmore, according to the increases in the daily time spent on social media, sequentially significant and unsignificant decreases in the youtubers-based purchase intention has been identified among the advertisers and advertising students. Keywords; Youtuber, Influencer, Social Media Advertising,Advertising