Karapapak göçmenlerin uyum süreci üzerine bir çalışma: Tutak (Ağrı) örneği
A study on karapapak immigrants' adaptation process: The case of Tutak (Ağrı)
  1. Tez No: 630151
  2. Yazar: CİHAT UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Sosyoloji, Geography, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve Ekonomik Coğrafya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
İnsanların bulunduğu mekânI belli bir zaman için ya da dönmemek üzere değiştirmesi olayı olarak tanımlanan göç eylemi, aslında göründüğünden çok daha kompleks bir konudur. Zira göçe neden olan çok sayıda faktör olabildiği gibi göçün kendisinin de çok sayıda sonucu olabilmektedir. Bu açıdan göçün kökenine inmek; yani göç nedenlerini ortaya çıkarmak önemlidir. Çünkü zorunlu ya da isteğe bağlı göçler ve bunların doğurdukları sonuçlar çok farklı olmaktadır. Fakat neden ne olursa olsun uzun süre yaşadığı ve dolayısıyla alışmış olduğu toplumu bırakıp başka bir kültürel ortama dâhil olan insanların yaşadığı sorunların başında uyum sorunu gelmektedir. Bu açıdan göçe neden olan faktörler tekrar devreye girmektedir. Nitekim kendi rızası ile göç eden bireylerin uyum süreci ile zoraki sebeplerden göç edenlerin uyum süreci farklılık göstermektedir. Çünkü girdiği topluma uyum sağlayamayan bir kişinin tekrardan göç etme potansiyeli daha yüksektir. Bu açıdan zorunlu yer değiştirmiş kişilerin uyumu daha zor ve geç gerçekleşmekte olup tekrar yer değiştirme meselesi de ortaya çıkabilmektedir.“Karapapak Göçmenlerin Uyum Süreci Üzerine Bir Çalışma: Tutak (Ağrı) Örneği”adlı yüksek lisans tezi, Rusya'nın baskı politikaları karşısında direnemeyerek Türkiye'ye gelen ve Ağrı ilinin Tutak ilçesine iskânları sağlanan Karapapak göçmenlerinin uyum süreçlerini ele almak amacıyla hazırlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı; halk arasında 93 Harbi olarak da bilinen 1877-78 Osmanlı-Rus savaşı ile Rusların eline geçen Kars'tan göç eden ve Tutak'a yerleşen Karapapak göçmenlerin yerleştikleri yerdeki uyumlarını ele almaktır. Yerleşim yerlerinin zapt edilmesi sonucunda göç eden bu insanların Tutak'taki nüfus ve etkinlikleri zaman içinde erimiştir. Her yıl yüzlerce Karapapak'ın terk ettiği ilçede, Karapapak nüfusu 1950'li yıllara göre yarı yarıya azalmıştır. Göçe katılanların Ağrı'ya göç süreçlerini ortaya çıkarmak ve göçmenlerin uyum meselelerini belirlemek tez çalışmasının en önemli bölümünü oluşturmaktadır. Zira 1990'lara kadar ilçede çok büyük ağrılıkları olan Karapapakların günümüzde varlıklarından bile çoğu kimse habersizdir. Farklı nedenlerden dolayı ilçede tutunamayan Karapapaklar batı illerine göç etmeyi tercih etmişlerdir. Kalanların ise topluma uyum gösterebilmek adına adeta kültürel değerlerinden feragat ettikleri görülmektedir. Bu noktada, ortaya çıkan bu tablonun nedenlerini araştırmak için ilçede yaşayan Karapapaklar ile hem mülakat hem de anket gerçekleştirilmiştir. Çalışmada 250 anket ve 30 adet mülakat gerçekleştirilmiş olup bilimsel manada göçün tüm boyutlarını ortaya çıkarmak için ilçede yaşayan Kürtlerle de mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Dört bölümde tamamlanan tez çalışmasının ilk bölümünü araştırmanın yöntem ve metodoloji oluştururken ikinci bölümünü göç ve göçmenlikle ilgili kavramsal ve kuramsal çerçeve oluşturmuştur. Üçüncü bölümde göçe neden olan faktörler ve Karapapaklarla birlikte Anadolu'ya gelen diğer Kafkasyalı göçmenler ele alınmış olup, son bölümde çalışmamızın da aynı zamanda asıl konusunu oluşturan göç eden bireylerin uyum süreci üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The act of migration, which is defined as the event that people change the place where they are in for a certain time or not to return, is actually a much more complex issue than it seems. Because migration can have many factors which cause it, the migration itself can have many consequences, as well. From this point of view, finding out the origin factors that cause migration can provide important information in many aspects. Because compulsory or optional migrations and their consequences are very different. However, for whatever reason, the first and biggest problem of people who leave the society they have lived for a long time is to adapt to this new society's environment. In this respect, the factors causing migration to come into play again. As a matter of fact, the adaptation process of individuals who migrated with their own consent and those who migrated due to forced reasons will differ. Because the migration potential of a person who cannot adapt to the society he/she enters is very high again. In this respect, the adaptation of persons who are displaced due to forced causes is more difficult and can be late and so the issue of relocation may arise. The master thesis,“A Study on the Adaptation Process of Karapapak Migrants: The Case of Tutak (Ağrı) ”, was prepared to address the adaptation processes of Karapapak migrants who couldn't resist to Russia's oppression policies and had to resettle to Tutak district of Ağrı province. The main purpose of this study deals with the harmonization of Karapapak immigrants who settled in Tutak by emigrating from the city of Kars, which was conquered by the Russians in 1877-78 Ottoman-Russian wars, also known as 93 war among the people. The population and activities of these people who migrated as a result of the capture of the settlements melted in time. In the district, where hundreds of Karapapak leaves every year, the population of Karapapak has halved compared to 1950. Finding out the factors that cause migration and determining its relationship with compliance is the most important part of the thesis study. Despite the population of Karapapak, having a large population in the district until the 1990s, most people are unaware of their existence today. Karapapak, who cannot hold in the district for different reasons, prefer to migrate to the western provinces. The remaining ones were observed to waive their cultural values in order to adapt to society. Both interviews and surveys were conducted with Karapapak living in the district to investigate the causes of this table that emerged at this point. For this purpose, 250 questionnaires and 30 interviews were conducted and interviews were conducted with Kurds living in the district in order to reveal all aspects of migration. The first part of the thesis study, which was completed in 4 chapters, was the method and methodology part of the research, while the second part was the conceptual and theoretical framework related to migration and immigration. In the third section, the factors that cause migration and other Caucasian immigrants who came to Anatolia together with Karapapak were also discussed, and the adaptation process of the immigrants in this section, which also constitutes the skeleton of our last chapter, was also emphasized