Karapapak Kuşkayası masallarının işlevselliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of functionality of Karapapak Kuşkayasi fairytales
- Tez No: 405659
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YAKICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
Karapapak Kuşkayası Masallarının İşlevselliğinin Değerlendirilmesi adlı çalışma; masalların derlenmesi, yazıya aktarılması ve halk bilimi metinlerinin işlevsellik metoduyla incelenmesi esasına dayanmaktadır. Giriş kısmında çalışma konusunun önemine ve çalışmanın içeriğine yer verilmiştir. İkinci Bölümde Karapapak Türkleri ve Kuşkayası Köyü'nün coğrafî, tarihî, sosyal, kültürel iktisadî yapısı hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü Bölümde masallar genel bir bakışla ele alınarak masal tanımları, masalların özellikleri, masalların menşei, inceleme yöntemleri ve tasnifi üzerine yapılan çalışmalara yer almıştır. Dördüncü Bölümde Karapapak Kuşkayası masallarının genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. Bu bölümde Karapapak Kuşkayası masallarının özellikleri tespit edilerek masallar sınıflandırılmıştır. Beşinci Bölümde masalların işlevselliği, Altıncı Bölümde Karapapak Kuşkayası masallarının işlevselliği değerlendirilmiştir. Yedinci Bölüm ise derlenen masal metinlerinden oluşmaktadır. Karapapak Kuşkayası masallarının folklor içerisindeki yerini ve işlevselliğinin değerlendirildiği tez Sonuç, Sözlük ve Kuşkayası Köyü'nden Fotoğraflarla tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study is based on collecting fairy tales, putting them into a written form, and studying the folklore contents through the method of functionality. Introduction part includes study the significance of the subject as well as the content of the study. Chapter Two covers brief information on Karapapak Turks, as well as geographical, historical, social, cultural and economic structures of Kuşkayası Village. Chapter Three deals with a general overview of fairy tales, including their definition, general characteristics, origin, and methods of study as well as previous studies regarding their classification. General evaluation of Karapapak Kuşkaya fairy tales is given in Chapter Four. The characteristics of Karapapak Kuşkayası fairy tales are identified and classified in this Chapter. Chapter Five includes functionality of fairy tales, and Chapter Six deals, particularly, with functionality of Karapapak Kuşkaya fairy tales. The texts of collected fairy tales are given in Chapter Seven. Our thesis aiming at identifying the place of Karapapak Kuşkaya fairy tales in the folklore, as well as their functionality is further completed with Conclusion, Glossary and photos taken in Kuşkayası village.