Toksik liderliğin yöneticiye güven aracılığı ile örgütsel sessizlik üzerindeki etkisi
The effect of toxic leadership on organizational silence via trust in manager
- Tez No: 630152
- Danışmanlar: PROF. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Örgütlerin başarılı olabilmeleri için yöneticileri ve çalışanlar bir arada uyumlu bir şekilde çalışabilmelidirler. Çalışanların birbirleri ile uyumu ve örgüte fayda sağlayabilmelerinde aralarındaki ilişki çok önemlidir. Bu ilişkiyi iyileştirmekte büyük ölçüde çalışma ortamına ve çalışanların yöneticilerinin tutumlarına bağlıdır. Yöneticiler çalışanlarına karşı sergiledikleri tavır ve davranışlarıyla çalışma ortamını olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilecek güce sahiptirler. Bu ortamı olumlu bir şekilde etkilediklerinde ve organize edebildiklerinde çalışanlar kendilerini örgüte ait hissedecek birbirlerine ve yöneticilerine güvenecek, örgüt amaçları doğrultusunda hedeflerine ilerleyebileceklerdir. Bu çalışmanın amacı toksik liderlik ve örgütsel sessizliğin yöneticiye güvene etkisinin ortaya konmasıdır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde ikamet eden 263 katılımcı ile anket uygulaması yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda toksik liderlik yöneticiye güveni istatistiksel olarak anlamlı ve negatif yönde, toksik liderlik örgütsel sessizliği istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde yöneticiye güven örgütsel sessizliği istatistiksel olarak anlamlı ve negatif etkilediği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For organizations to succeed, organization managers and employees must be able to work together in a harmonious manner. The relationship between employees is very important in terms of interpersonal cohesion and benefit to organization. Improving this relationship depends largely on the working environment and the attitudes of employees and managers. Managers have the power to positively or negatively affect the working environment with their attitude and behavior towards their employees. When managers positively affect this environment, and when they can organize them, employees will feel belonging to the organization, trust each other and their managers, and advance to their goals in accordance with the objectives of the organization. The purpose of this study is to reveal the impacts of toxic leadership and organizational silence on manager trust. In accordance with this purpose, a questionnaire was conducted with 263 participants who reside in the province of Istanbul. The results of the analysis show that toxic leadership significantly affects manager trust in a negative way, toxic leadership significantly affects organizational silence in a positive way and manager trust significantly affects organizational silence in a negative way.