Çıldırlı Karapapak Aşık Şenlik'in şiirlerinde söz varlığı
Vocabulary in the poetry of Çildirli Karapapak Aşık Şenli̇k
  1. Tez No: 578162
  2. Yazar: ALPER ÜLGER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYATİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 259
Özet
Söz varlığı bir toplumun dilini, yaşayışını, inanışını, tarihini, kültürünü ve düşünce yapısını yansıtır. Bilindiği üzere her şair ve yazarın kendine özgü bir söz varlığı vardır. Şairlerin bir dilin malzemelerini çok daha iyi kullanabiliyor olmaları, onların şiirlerindeki zengin ifadeleri bulmayı olanaklı kılar. Bu zengin ifadeler, dönemin kültürel unsurlarını ve özellikle dil özelliği hakkında bilgi vermekle birlikte söz varlığını ortaya koyması bakımından da önemlidir. Bu nedenle söz varlığını belirleme çalışmalarının önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma ile Türkçe ve Azerbaycan Türkçesi'ne yakınlığı ile bilinen Karapapak ağzının temsilcilerinden olan Âşık Şenlik'in zengin söz varlığını ortaya koymak ve bu doğrultuda yapılan çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle“Karapapak Türkleri”hakkında genel bilgiler verilip ardından“söz varlığı ve kapsamı”ele alınmıştır. Daha sonra, Âşık Edebiyatına önemli katkıları bulunan Âşık Şenlik'in hayatı ve edebî kişiliği hakkında bilgi verilerek Âşık Şenlik'in Prof. Dr. Ensar Aslan tarafından derlenerek yayımlanan“Çıldırlı Âşık Şenlik Hayatı-Şiirleri-Karşılaşmaları-Hikâyeleri (4. baskı), 2007”adlı eserde geçen şiirlerindeki söz varlığı öğeleri sözlük formunda listelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The vocabulary reflects the language, life, belief, history, culture and thought structure of a society. As is known, every poet and writer has a unique vocabulary. The fact that poets can use the materials of a language much better makes it possible to find rich expressions in their poems. These rich expressions provide information about the cultural elements of the period and especially the language feature, but it is also important in terms of revealing the vocabulary. Therefore, the importance of determining the existence of vocabulary increases day by day. With this study, it is aimed to reveal the rich vocabulary of Âşık Şenlik, one of the representatives of the dialect of Karapapak known for its closeness to Turkish and Azerbaijani Turkish and to contribute to the studies conducted in this direction. For this purpose, firstly general information about Karapapak Turks was given and then vocabulary and its scope was taken into consideration. After the information about his life and literary personality of Âşık Şenlik who made great contribution to Minstrel literature having been given, the words in the poems in the work called "Çıldırlı Âşık Şenlik Hayatı-Şiirleri, Kaşılaşmaları-Hikayeleri (4th edition) compiled by Prof. Dr. Ensar Aslan were listed in the form of a dictionary.