Cart makina öğrenme algoritmasında iyileştirme ve banknot denetleme verisinde uygulama
Improvements in cart machine learning algorithm and implementation in banknote authentication data
  1. Tez No: 630194
  2. Yazar: BATUHAN BİLENLER
  3. Danışmanlar: PROF. MUTTALİP KUTLUK ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu bilimsel çalışmada, CART algoritması ile sınıflandırma işlemi yapılırken tüm süreçlerinin incelenmesi ve Kaggle platformu üzerinden alınan float türü veriler kullanarak algoritmik iyileştirmeler yapılması amaçlanmaktadır. Cross validation aşamasında eğitim verilerinin daha doğru seçilmesi ile ağaç yapısının daha doğru eğitilmesi beklenmektedir. Test ve eğitim verileri alt kümelere ayrılırken belirli kriterlere göre bu işlemlerin yapılması özellikle eğitim aşamasında sistemin kararlılığını artıracak ve başarı oranını yükseltecektir. Veri seti n alt bölüme ayrılma aşamasında kullanılacak olan verilerin sınıflandırma sonucuna etkisini artırmak amacıyla algoritmik geliştirmeler yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this scientific study, it is aimed to examine all processes while performing classification process with CART algorithm and to make algorithmic improvements by using float type data obtained from Kaggle platform. In cross validation phase, it is expected that the tree structure will be educated more accurately by selecting the training data more accurately. When testing and training data is subdivided, performing these procedures according to certain criteria will increase the stability of the system and increase the success rate, especially during the training phase. Algorithmic improvements will be made in order to increase the effect of the data to be used in the division of data set n sub-section on the classification result.