Ekstrüzyon yöntemi ile üretilen AA7075 alüminyum alaşımlarının ısıl işlem öncesinde ve sonrasında farklı kaplamalı matkap takımları ile delme performansının incelenmesi
Investigation of drilling performance of extruded AA7075 with different coated drill bits
- Tez No: 630193
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KARABAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, ekstrüzyon yöntemi ile imal edilmiş AA7075 malzemesinin ısıl işlem öncesinde ve sonrasında delinmesinde, TiN kaplamalı HSS, kaplamasız karbür ve ZrN kaplamalı karbür matkapların sabit kesme hızı ve ilerleme oranı altında soğutma sıvısı kullanılarak ve kullanılmadan kesme kuvveti, sıcaklık ve yüzey pürüzlülüğü gibi parametrelere etkisi incelenmiştir. İş parçası, dinamometreye bağlanarak, dinamometrenin ölçtüğü veriler anlık olarak bilgisayar ortamına aktarılmıştır. Delik delme esnasında kullanılan termal kameradan da anlık görüntüler alınmıştır. Deney sonuçları, soğutma sıvısı kullanımının kesme kuvveti, pürüzlülük ve sıcaklık gibi parametreleri büyük oranda iyileştirdiğini göstermiştir. En yüksek kesme kuvveti TiN kaplamalı HSS matkapta elde edilirken, en iyi pürüzlülük de çoğunlukla yine TiN kaplamalı HSS matkap ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of HSS-TiN,uncoated carbide and ZrN coated carbide drill bits to the cutting force, temperature and surface roughness parameters with and without coolant under constant cutting speed and feed ratio were investigated for drilling AA7075 material manufactured by extrusion process before and after heat treatment. By connecting the workpiece to the dynamometer, the data measured by the dynamometer was transferred to the computer instantly. Thermal analysis images has been taken by the thermal camera during drilling. The experimental results have shown that the use of coolant substantially improves parameters such as cutting force, roughness and temperature. The highest cutting force is obtained in HSS-TiN drill bits, and the best roughness is also mostly achieved with HSS-TiN drill bits.