Yeşil bina üretiminde yaşam döngüsü değerlendirmesi yöntemi kapsamında çevresel ürün beyanlarının yapılarda uygulanması
Application of environmental product declarations in buildings within the scope of life cycle assessment method in green building production
- Tez No: 630200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜVEYDA KÖMÜRLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dünyada son yıllarda sanayileşme ile atmosfere bırakılan sera gazlarının artması, fosil yakıt kullanımının artması ve yoğun şehirleşmenin de etkisiyle küresel ısınma olarak adlandırılan büyük bir tehdit oluşmaktadır. Yaşanan iklimsel ve çevreyle ilgili değişimlerin, nedenleri ve etkilerine yönelik yapılan çalışmalar sürdürülebilirlik kavramının önemini göstermektedir. Dünya genelinde, enerji tüketimi, doğal kaynak kullanımı ve sera gazı salınımı bakımından çevreye verilen zararın çoğu yapı sektöründen kaynaklanmaktadır. Bu doğrultuda sürdürülebilirlik kavramı inşaat sektörünü etkileyerek yeşil bina kavramını ortaya çıkarmıştır. Yapılarda yeşil bina kavramının uygulanması ile yeşil bina değerlendirme sistemleri ortaya çıkmıştır. Bu sistemler çevre dostu, enerji tasarrufunu hedefleyen, sürdürülebilir yapılar gibi kavramların belgelenmesini ve yaygınlaşmasını sağlamaktadır. Yürütülen çalışmalar zamanla yapı malzemelerinin, yaşam döngüleri sürecinde çevreye olan etkilerinin değerlendirilmesine yönelmiştir. Yaşam Döngüsü Değerlendirmesi (YDD), yapıların ve yapı malzemelerinin yaşam döngüsü analizlerinin yapılarak yeşil bina üretimi sürecinde en uygun seçimin yapılabilmesini sağlamaya yönelik geliştirilen önemli bir yöntemdir. Bu yöntem kapsamında şeffaflık yaklaşımı ile ön plana çıkan Çevresel Ürün Beyanları (EPD), çevreye duyarlı malzemelerin kullanımı için önemli bir karar verme aracıdır. Bu tez çalışması ile ülkemizde yapı malzemesi üreticileri tarafından EPD belgesinin elde edim süreci incelenerek, belgeye sahip olma sebepleri ve sonrası elde edilen kazanımlar tespit edilip, belgenin asıl amacına ulaşıp ulaşmadığına dair değerlendirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması amaçlanmaktadır. Bu amaçla, EPD belgelerine sahip yapı malzemeleri üreticilerine bir anket çalışması hazırlanmıştır. Çalışma sonunda, elde edilen veriler ile belgenin genel süreci hakkında analiz yapılmıştır. Sonuçların akademik çalışmalara, yapı sektöründeki profesyonellere, yapı malzemesi üreticilerine katkı sağlaması ve süreçle ilgili farkındalık oluşturulması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the increasing amount of greenhouse gases released to the atmosphere as a result of industrialization, the increasing use of fossil fuels and intensive urbanization are causing a major threat called global warming. Research studies about the causes and effects of the changes in the climate and the environment show the importance of the concept of sustainability. Most of the damage made to the world environment in terms of energy consumption, natural resource use and greenhouse gas emissions are caused by the construction sector. In this context, the concept of sustainability has affected the construction sector and has caused the emergence of the concept of green building. With the application of the concept of green building in constructions, green building assessment systems have emerged, which enable the documenting and dissemination of concepts such as environmentally friendly, energy-saving, sustainable buildings. These studies have focused on the evaluation of the effects of building materials on the environment during their life cycles. Life Cycle Assessment (LCA) is an important method developed to perform the life cycle analysis of buildings and building materials in order to ensure that the most appropriate selection can be made in the green building production process. Environmental Product Declarations (EPD), which have emerged via the transparency approach, is an important decision-making tool for the use of environmentally sensitive materials. With this study, the acquisition process of the EPD certificate by the building material manufacturers in our country is examined, the incentives for having the certificate and the gains obtained via having the certificate are determined. Evaluating whether the certificate has achieved its original purpose and to supporting to extend its use are aimed at this study. For this purpose, a survey has been prepared for building material manufacturers which possess EPD certificates. Following, an analysis regarding the general process of the document has been performed using the data obtained. It is intended that the results contribute to academic studies, support the professionals and material manufacturers in the building sector, and raise the level of awareness about the subject.