Metotreksat'ın neden olduğu karaciğer doku hasarında nebivolol'un etkisi
The effects of nebivolol on methotrexate induced liver tissue damage
  1. Tez No: 630215
  2. Yazar: ŞAKİR PEKGÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL AŞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Eczacılık ve Farmakoloji, Bioengineering, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Metotreksat, folat antagonisti olan bir antineoplastik ilaç olarak rutinde kullanılan fakat hepatoksisite ve nefrotoksisite gibi yan etkileri nedeniyle kullanımı kısıtlanan bir ajandır. NBV ise antioxidant ve antiinflamatuvar özellikleri olan beta reseptör blokeri bir ilaçtır. Bu çalışmanın amacı MTX kaynaklı karaciğer hasarında NBV'nin koruyucu özelliklerini araştırmaktır. Çalışmamızda 24 adet Wistar albino dişi rat kullanıldı. Her bir grupta 8' er adet rat olmak üzere 3 grup oluşturuldu. Gruplar; kontrol, MTX (20 mg/kg, i.p, tek doz), MTX (20 mg/kg, i.p, tek doz) + NBV (10 mg/kg oral gavaj, oral, 7 gün) olacak şekilde planlandı. Deney sonunda alınan kanlarda ve karaciğer dokularında biyokimyasal ve histopatolojik incelemeler yapıldı.
Özet (Çeviri)
Methotrexate (MTX) is a folic acid antagonist that is known as an antineoplastic drug but is restrictedly used due to its side effects such as hepatotoxicity and nephrotoxicity. Nebivolol (NBV) is a β-adrenergic receptor blocking agent with antioxidant and anti-inflammatory effects. The aim of this study was to investigate the protective effects of NBV in MTX-induced liver injury. In our study, 24 Wistar Albino female rats were divided into three groups (n=8): control, MTX (20 mg/kg, i.p, single dose), and MTX (20 mg/kg, i.p, single dose) + NBV (10 mg/kg x 7 days, oral gavage). Biochemical and histopathological examinations were performed in blood and liver tissues taken at the end of the experiment.