İstanbul kent imgesi olarak Ayasofya
Hagia Sophia as the city image of İstanbul
  1. Tez No: 630214
  2. Yazar: ENES GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAİL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Küresel Şehirler ve İstanbul Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
İlk kentsel yerleşimlerden günümüz kentlerine kadar tüm kentler birtakım kent imgelerine sahip olmuştur. Bu kent imgeleri; şehir kimliğinin etkisiyle oluşan ve zamanla şehir kimliğine katkı sağlayan unsurlardır. Kent imgesini kavramsallaştıran Kevin Lynch, imgeleri beş gruba ayırmıştır. Bunlar; yollar, düğümler, bölgeler, sınırlar ve nirengilerdir. İstanbul, M.Ö 7.yy'da kurulmuş bir şehir olarak tarih boyunca birçok kent imgesine sahip olmuştur. Ancak bu kent imgelerinden bazılarının şehir üzerindeki etkisi diğer imgelerden daha baskın olmuştur. Ayasofya'nın kent imgesi olarak belirlenmesi ve incelenmesinin nedeni Ayasofya'nın şehir üzerindeki etkisidir. Ayasofya, şehrin farklı dönemlerinde kent imgesi olarak var olmuş bir yapıdır. Ayasofya bu özelliği göz önüne alınarak; farklı dönemler için ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Bir diğer taraftan da tezde; Ayasofya'nın hangi kent imgesi olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu tez; İstanbul'daki bir yapıyı kent imgesi olarak inceleyen ilk tezdir.
Özet (Çeviri)
All the cities, from the first urban settlements to the present-day cities, had some city images. These city images are the factors that are formed by the effect of the city identity and contribute to the city identity in time. Kevin Lynch, who conceptualized the city image, divided the images into five groups. These are; paths, nodes, edges, districts, and landmarks. Istanbul as a city established in the 7th century BC, has had many city images throughout history. However, the impact of some of these city images on the city was more dominant than other images. The reason for the determination and research of Hagia Sophia as an city image is the impact of Hagia Sophia on the city. Hagia Sophia is a structure that existed as an city image in different periods of the city. Hagia Sophia was evaluated separately for different periods by considering this feature. On the other hand, in the thesis; It has been tried to determine which city image of Hagia Sophia is. This thesis; It is the first thesis that examines a structure in Istanbul as an image of the city.