Algılanan kalite ve marka itibarının marka aşkına ve daha fazla ödeme isteğine etkisi: Nike markası üzerinde bir araştırma
The impact of perceived quality and brand reputation on brand love and willingness to pay more: A research on Nike brand
- Tez No: 630217
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURETTİN OZAN BAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Global Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde tüketici-marka ilişkisini iyi yöneten markalar, yoğun rekabet ortamında hayatta kalmaktadır. Bu sebeple, firmalar artık tüketicisiyle güçlü duygusal bağlar kurmak için stratejik kararlar almaktadırlar. Bu çalışmada algılanan kalite ve marka itibarının marka aşkına ve daha fazla ödeme isteğine etkisi araştırılmaktır.Çalışma Nike markası üzerinde yapılmıştır. 340 kişiden toplanan veriler üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre algılanan kalite ve marka itibarı marka aşkını yaratan öncüller olmaktadır. Aynı zamanda, marka aşkı daha fazla ödeme isteği gibi davranışlara yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, brands that manage the consumer-brand relationship well survive in an intensely competitive environment. For this reason, companies are now making strategic decisions to build strong emotional bonds with their consumers. The aim of this study is to investigate the impact of perceived quality and brand reputation on brand love and willingness to pay more. The study conducted on the Nike brand. The results of the data collected by 340 consumers show that perceived quality and brand reputation are the antecedents of brand love. Additionally, brand love leads to willingness to pay more.