Seçmenlerde doğum sırasının siyasi tutumla ilişkisi
The relationship between the order of birth and politicial attitude in voters
  1. Tez No: 630232
  2. Yazar: LALE ÖZDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN TARLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Seçmenlerde Doğum Sırasının Siyasi Tutumla İlişkisi (Doğum sırası, ikinci çocuk etkisinin seçmen davranışı üzerindeki etkisi) belirlemek amacıyla yapmış olduğumuz çalışmaya İstanbul şehrinde yaşayan 411 kişi dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan 411 kişiden 257 'si (%62,5) erkek, 154'dü (%37,5) ise kadındı. Çalışmaya katılanlardan 176'sının (%42.8) psikolojik doğum sırasının ortanca çocuk, 125'inin (%30.4) büyük çocuk, 78'inin (%19) küçük çocuk, 32'sinin de (%7.8) tek çocuk olduğu görülmüştür. Seçmen tercihlerini belirlemek amacıyla kullanılan ölçek seçmenlerin tercihlerini 6 boyutta değerlendirmektedir. Seçmen tercihi ölçeğine katılanlardan en yüksek ortalama puanın“ideolojik faktörler”boyutundan elde edildiği, bunu sırasıyla“ekonomik faktörler”,“demografik faktörler”,“feodal faktörler”,“güvenliğe ilişkin faktörler”ve“kültürel faktörler”boyutlarının takip ettiği görülmüştür. Diğer bir ifadeyle seçmen tercihlerinde en etkili unsur ideoloji, en az etkili unsur ise kültürel faktörlerdir. Çalışmaya katılanlardan cinsiyetine göre (p>0.05), medeni duruma göre (p>0.05) ve ekonomik durumun seçmen tercihlerinde anlamlı bir farklılığa yol açmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
411 people living in the city of Istanbul were included in the study we made to determine the effect of the birth order and the effect of the second child on voter behavior. Of the 411 people participating in the study, 257 (62.5%) were male and 154 (37.5%) were female. It was observed that 176 (42.8%) of the participants in the study were middle child, 125 (30.4%) were oldest child, 78 (19%) were youngest children and 32 (7.8%) were single child. The scale used to determine voter preferences evaluates voters' preferences in 6 dimensions. It was observed that the highest average score was obtained from the“ideological factors”dimension, followed by the“economic factors”,“demographic factors”,“feudal factors”,“security factors”and“cultural factors”dimensions, respectively. In other words, ideology is the most effective factor in voter preferences, and the least effective factor is cultural factors. According to the gender (p> 0.05), marital status (p> 0.05) and the economic situation did not cause a significant difference in the voter preferences of the participants (p> 0.05). As a result of unilateral analysis of variance to determine whether there are differences in voter preferences according to psychological birth order, a significant difference was found in the dimensions of“demographic factors”and“safety related factors”,as a result of the analysis of the data obtained from the study, it was observed that the difference in the size of demographic factors was between the older child (4.1964) and the middle child (4.5469) and the single child (4.6586), and the older child achieved a significantly lower score. It was observed that the difference in safety factors dimension was between the older child (4,0853) and the middle child (4,3542) and the youngest child (4,5342), and the older child achieved a significantly lower score.