Dizel bir motorda atık lastikten elde edilen pirolitik yakıtın motor performans ve emisyonlarına etkisi
Waste tire in a diesel engine effect of fuel on engine performance and emissions
  1. Tez No: 630250
  2. Yazar: SERCAN UZUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, atık taşıt lastiğinden elde edilen lastik piroliz yağı (LPY), dizel bir motorda kullanılması ve yakıt özelliklerinin iyileştirilmesi için asit ile yıkama işlemi, kil ve kalsiyum oksit işlemi, distilasyon işlemi ve oksidatif sülfür giderim işlemlerini içeren saflaştırma işlemlerine tabi tutulmuştur. Saflaştırılan ve yakıt özellikleri iyileştirilen LPY, saf dizel ile farklı oranlarda (hacimce %0, %15, %30 ve %45) harmanlanmıştır. Elde edilen yakıtlar, tek silindirli, hava soğutmalı dizel bir motor-jeneratör setinde kullanılarak testler gerçekleştirilmiştir. Testler sabit motor hızında (2000 rpm), dört farklı motor yükünde (500, 750, 1000 ve 1250 W) yapılmıştır. Daha sonra, saf dizele LPY ilavesinin etkisini gözlemlemek için motor performansı, yanma karakteristikleri ve egzoz emisyonları deneysel olarak incelenmiştir. Deneylerden elde edilen sonuçlarda, Fren özgül yakıt tüketimi (BSFC) hem düşük motor yüklerinde hem de karışımlarda LPY içeriğinin artmasıyla artmış, Fren termal verim (BTE) ise tersine düşmüştür. Öte yandan, ısı salınım oranı ve silindir içi basınç hem motor yüklerindeki artışlara hem de karışımlardaki LPY içeriğine bağlı olarak önemli ölçüde artmıştır. Ek olarak, üretilen LPY'nin karbon ve oksijen içeriği kısmen dizel yakıtına yakındır, ancak hidrojen içeriği dizel yakıtta daha yüksektir. Bu yüzden hem CO hem de NOx emisyonlarında dikkate değer herhangi bir değişiklik gözlemlenmemiştir. Bununla birlikte, HC emisyonu, karışımlardaki LPY içeriğinin artmasıyla önemli ölçüde azalmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the tire pyrolysis oil (LPY) obtained from the waste vehicle tire was subjected to purification processes including acid washing, clay and calcium oxide treatment, distillation treatment and oxidative sulfur removal processes for use in a diesel engine and improving fuel properties. It was applied. Purified and improved fuel properties, LPY was blended with pure diesel in different proportions (0%, 15%, 30% and 45% by volume). Tests were carried out using the fuels obtained in a single cylinder, air cooled diesel engine generator set. The tests were carried out at constant engine speed (2000 rpm) at four different engine loads (500, 750, 1000 and 1250 W). Later, engine performance, combustion characteristics and exhaust emissions were investigated experimentally to observe the effect of adding LPY to the pure diesel. In the results obtained from the experiments, BSFC increased with the increase of LPY content both in low engine loads and mixtures, while BTE decreased in reverse. On the other hand, heat release rate and in-cylinder pressure have increased significantly due to both increases in engine loads and LPY content in mixtures. In addition, the carbon and oxygen content of the LPY produced is partially close to diesel fuel, but the hydrogen content is higher in diesel fuel. Therefore, any notable changes were observed in both CO and NOx emissions. However, HC emission has decreased significantly with increasing LPY content in mixtures