Dünya ve evren konu alanına ait mobil uygulamaların incelenmesi
Review of mobile applications within the scope of the world and universe
- Tez No: 630258
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MİRAÇ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İlerleyen teknolojinin de katkılarıyla değişen günlük yaşam ve problem durumları eğitim ortamlarında da köklü değişimlerin ortaya çıkmasını kaçınılmaz kılmıştır. Bu değişimler ışığında öğretim yöntem ve tekniklerine bu gelişmeleri ve teknolojik yenilikleri eğitim sistemlerine entegre etmek gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Yapılan bu çalışmada da öğretmenlere bu büyük sorumlulukta yardımcı olacak ve gelişen teknolojinin verdiği imkânları kullanarak öğrencilerin bilgileri zihinlerinde anlamlandırmalarına olanak sağlayacak Artırılmış Gerçeklik uygulamaları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın amacı Fen bilimleri dersi Dünya ve Evren konu alanına ilişkin Google Play Store, Amazon App ve App Store sanal mağazalarında bulunan uygulamaların incelenmesidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın birinci aşamasında 2018 Fen Öğretim Programı incelenmiş“Dünya ve Evren”konu alanı seçilerek her sınıf düzeyine ait kazanımlar belirlenmiş ve kazanımlarla ilişkili olan Google Play Store, Amazon App ve App Store sanal mağazalarında bulunan mobil uygulamalar sıralanmıştır. Çalışmaya dâhil edilen uygulamalar, çalışmanın ikinci basamağında ilk olarak 2018 FÖP kapsamında yer alan Dünya ve Evren Konu alanı özelinde yer alan sınıf, ünite ve kazanımlara göre sınıflandırılmıştır. Daha sonraki aşamada uygulamalar simülasyon içeren uygulamalar, 3D resim içeren uygulamalar ve eğlence içeren uygulamalar olmak üzere üç tema altında sınıflandırılmıştır. Daha sonra uygulamalar ücretli ve ücretsiz olma durumlarına göre temalandırılmıştır. Sonraki aşamada uygulamaları konum tabanlı ve resim tabanlı Artırılmış Gerçeklik uygulamaları olarak sınıflandırılmasına yönelik bulgulara yer verilmiştir. Sonuç olarak FÖP'da Dünya ve Evren konu alanına ayrılan kazanım sayısı ve ders saatinin ortalamanın altında olduğu görülmüştür. Ancak kazanım başına düşen ders saati baz alındığında ortalamanın üzerinde olduğu ortaya çıkmıştır. Bu durum diğer konu alanlarına kıyasla Dünya ve Evren konu alanında farklı öğretim yöntemlerinin öğretim ortamında daha farla kullanılabilme imkânı sağlamıştır. Araştırmaya Dünya ve Evren konu alanı kapsamında 123 dâhil edilmiştir. Bu uygulamaların 55 tanesi Google Play Store sanal mağazasından 39 tanesi Amazon App ve 29 tanesi de App Store sanal mağazasından temin edilmiştir. Bu sanal mağazalar içerisinde Dünya ve Evren konu alanında nicel olarak en fazla uygulama Google Play Store sanal mağazasında olduğu görülmüştür. FÖP kapsmında Dünya ve Evren konu alanında 8. sınıf konu ve kavramlarına ilişkin artırılmış gerçeklik uygulamalarının araştırma sınırlılıkları dâhilinde bulunmadığı görülmüştür. Uygulamaların içerikleri incelendiğinde simülasyon içeren uygulamaların diğer temalara oranla daha fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. FÖP kapsmında Dünya ve Evren konu alanında 8. sınıf kazanımlarına yönelik artırılmış gerçeklik uygulamaları hazırlanabileceği önerilmektedir. Diğer konu alanları, sınıflar ve dersler içinde benzer çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Changing daily life and problem situations with the contribution of advancing technology made the emergence of radical changes in educational environments as well. In the light of these changes, it has emerged that it is necessary to integrate these developments and technological innovations into teaching systems and techniques into education systems. In this study, the Augmented Reality applications, which will help teachers in this great responsibility and enable students to make sense of information in their minds by using the opportunities provided by developing technology, are emphasized. The aim of the study is to examine the applications in the Google Play Store, Amazon App and App Store virtual stores related to the subject of Science and Earth subject. The document review method, one of the qualitative research methods, was used in the study. In the first stage of the study, the 2018 Science Education Program was examined, and the“World and Universe”subject area was selected, and the gains for each grade level were determined and the mobile applications in the Google Play Store, Amazon App and App Store virtual stores were listed. In the second step of the study, the applications included in the study were first classified according to the class, unit and achievements in the World and Universe Subject area, which is included in the 2018 FPP. In the next stage, applications are classified under three themes: simulation applications, applications containing 3D images and applications containing entertainment. Then, the applications were themed according to their paid and free status. In the next stage, findings related to classifying applications as location based and image based Augmented Reality applications are included. As a result, it is seen that the number of acquisitions and lesson hours allocated to the World and Universe subject area in FÖP is below average. However, it was revealed that it was above the average based on the lesson hours per acquisition. This situation allows different teaching methods to be used more differently in the teaching environment than in other subject areas. 123 was included in the study within the scope of the World and Universe subject area. 55 of these applications were provided from the Google Play Store virtual store, 39 from the Amazon App store and 29 from the App Store store. Among these virtual stores, it has been observed that the most quantitative applications in the World and Universe subject area are in the Google Play Store virtual store. It is observed that Augmented Reality applications related to 8th grade subjects and concepts in the World and Universe subject area are not within the scope of research. When the contents of the applications are examined, it is concluded that the applications containing simulation are more than other themes. It is suggested that Augmented Reality applications can be prepared for the 8th grade achievements in the World and Universe subject area within the scope of FÖP. Similar studies are recommended in other subject areas, classes and courses.