Rusya'nın Suriye iç savaşında İsrail politikası
Russia's Israeli policy in the Syrian civil war
- Tez No: 630267
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL İNAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Ortadoğu Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Rusya'nın Ortadoğu politikasında İsrail önemli yere sahiptir. Rusya'nın İsrail ile ilişkileri İsrail'in kurulması ile başlasa da 1967 yılında iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kesilmiş ve 1991'de tekrar kurulmuştur. 2000'li yıllarda Rusya'nın Ortadoğu politikasına ağırlık vermesi ve bölgede var olan İsrail devletinin askeri ve teknik alanlarda ilerlemesi iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde önemli olmuştur. Putin'in iktidara gelmesiyle birlikte Rus dış politikasında İsrail'in önemi daha da artmıştır. 2011'de Ortadoğu'da başlayan Arap isyanlarının Suriye'de bir iç savaşa dönüşmesi ve Rusya'nın Suriye rejimine verdiği yoğun destek Rusya'nın Suriye'ye müdahalesi ile sonuçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı Suriye iç savaşı boyunca Rusya'nın İsrail politikasını incelemektir. Üç bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde Rusya'nın İsrail politikasını belirleyen faktörler araştırılmış, ikinci bölümde bu etkenler doğrultusunda 2010-2015 arası dönemde Rusya-İsrail ilişkileri anlatılmış, üçüncü bölümde ise 2015 sonrası Rusya'nın İsrail politikası incelenmiştir. Bu bağlamda araştırmada Suriye iç savaşının başlangıcından beri Rusya-İsrail ilişkilerindeki gelişmeler izlenmiştir. Çalışma sonucunda Rusya'nın İsrail politikasını şekillendiren faktörler ve bu faktörlerin Suriye iç savaşı boyunca Rusya'nın İsrail politikasındaki etkileri ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Israel has an important place in Russia's Middle East policy. Although Russia's relations with Israel started with the establishment of Israel, diplomatic relations were disconnected between the two countries in 1967 and re-established in 1991. In the 2000s, Russia's focusing on the Middle East policy and the Israeli state's progressing in military and technical fields were important in the development of relations between the two countries.With Putin's coming into power, the importance of Israel in Russian foreign policy has increased even more. The Arab revolts that started in the Middle East in 2011 turned into a civil war in Syria and Russia's support for the Syrian regime resulted in Russia's intervention in Syria. The aim of this study is to examine Russia's Israeli policy during the Syrian civil war. In the first part of the study, which consists of three parts, were investigated the factors that determine the Israeli policy of Russia. In the second part, were explained Russia-Israel relations between 2010-2015 in line with these factors, and in the third part, was examined the Israeli policy of Russia after 2015. In this context, have been followed the developments in Russia-Israel relations since the beginning of the Syrian civil war. As a result of the study, are revealed the factors that shape the Israeli policy of Russia and the effects of these factors on Russia's Israeli policy during the Syrian civil war.