Kredi kartlarının tüketim harcamalarına etkisi :kamu çalışanları üzerine bir araştırma
Effect of credit cards on consumption expenditures:a research on public employees
- Tez No: 630279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MİKAİL ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Kredi kartları bireylerin tüketim harcamalarında kullandıkları önemli ödeme araçlarından biridir. Bugün bir çok yerde kullanım alanının olması , aynı zamanda kısa süreli de olsa faizsiz alışveriş yapma kolaylığı sağlaması , faiz yükü karşılığında borcun vadeye yayılması , alışveriş yanında nakit çekme avantajının da bulunması, kredi kartlarının kullanımını gün geçtikçe artırmaktadır. Günümüzde insanların tüketim ihtiyaçlarının hızlı bir şekilde yükselmesi sonucu, sonsuz ihtiyaçlar kısıtlı imkanlarla karşılanmaya çalışılmaktadır. Özellikle ülkedeki ücretli kesimin sabit ücret ve maaşları ile ihtiyaçlarını karşılamada zorlanması aşikardır. Bu çalışmamızın amacı , kredi kartlarının tüketim harcamalarını etkileyip etkilemediğini , etkiliyor ise nasıl etkilediğini belirlemektir. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm de kredi kartlarına ilişkin genel bilgiler , ikinci bölümde tüketim ve tüketim harcamalarına ilişkin kavramsal çerçeve ile birlikte tüketim harcamalarını etkileyen faktörlere yer verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise, kamu çalışanlarının tüketim harcamalarına kredi kartlarının etkisinin ölçülmesi amacı ile , anket yolu ile veriler toplanmış, bulunan sonuçlar veri analiz programı ile değerlendirilerek , yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
“Credit Card”is one of the important payment means which people use for consumption expenditures. Today, Credit cards have a lot of usage areas in many places. As at the same time, credit cards provide the shopping conveniently with also paying in a short time but without interest, In return for interest load , dept can be divided in fixed term . Besides shopping, they have also got the advantage of drawing Money from a bank. All of these have been increasing the usage of credit cards from day to day. In daily life, the result of increasing fast of people's consumption necessities, endless necessities have been being tried to be covered with restricted feasibilities.It is obvious that especially, wage earners in a country have difficulty in covering their necessities with their fixed wages and salaries. The aim of our study is to determine whether credit cards impress the consumption expenditures or not, if so, how they do. This study has included three sections. In the first section, general knowledges about the credit cards, in the second section the conceptual frame concerning consumption and consumption expenditures and the factors impressing consumption expenditures have taken place.In the third section , with aim of measuring the influence of credit cards of the public workers on consumption expenditures the data's were collected by the way of questionnaire The found results have been commented on by being appraised with data analysis program.