Kurtuluş Savaşı'nda gayrinizami harp ve Güney cephesi
Irregular warfare in the War of Independence and the Southern front
- Tez No: 630284
- Danışmanlar: DOÇ. FUAT AKSU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 369
Özet
Bu çalışma işgalcinin güçlü devlet, işgale direnenin ise zayıf aktör olduğu işgal durumunda taraflar arasında var olan asimetrik güç dengesine rağmen işgale direnmek ve işgali sonlandırmanın zayıf aktör tarafından mümkün olup/olmadığını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla çalışmada direnişi sonlandırmak için zayıf aktör tarafından uygulanan geleneksel harp dışındaki strateji ve taktiklerin analizine yönelik gayrinizami harp kavramı temel alınmıştır. Gayrinizami harbin kavramsal incelemesi; bu harbin türevlerinin geleneksel harpten farklı taktik ve yöntemleri üzerinden yapılacaktır. Çalışmada ayrıca askeri unsurlar dışındaki diğer faktörlerin gayrinizami harbe etkisi incelenecektir. Bu inceleme sonucunda, güçlü devletin savunmasız alanları tespit edilerek savunmasız alanlara odaklanan zayıf aktörlerin nasıl güç dengesini kendi lehine çevirdiği ortaya konacaktır. Çalışmada, Kurtuluş Savaşı'nda Güney Cephesi örnek olayı incelemesi üzerinden gayrinizami harp kavramının analizi yapılacaktır. Bu örnek olay özelinde,Kuva-yı Milliye kuvvetlerinin Fransa Devleti'ne karşı Adana, Maraş, Urfa ve Antep işgal bölgelerinde gerçekleştirdiği direniş mücadelesinde başarılı olarak uyguladığı taktik ve stratejiler incelenecektir. İşgalcinin işgali sonlandırmak zorunda kaldığı bu taktik ve stratejilerin modern gayrinizami harp ile ilişkisi vurgulanacaktır. Sonuç olarak taraflar arasında asimetrik güç dengesinin olduğu bir işgal ortamında; güçlü devletin işgali sonlandırmasına sebep olan zayıf aktörün kullanmış olduğu gayrinizami harp strateji ve taktiklerinin neler olduğu ortaya konacaktır. Böylece geleceğe yönelik harp araştırmalarına katkı sağlanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate whether it is possible by the weak actor to resist the against occupation and to end the occupation despite the asymmetric balance of power between the parties in the case of occupation where the occupier is the strong state and the resister is the weak actor. For this purpose, the study was based on the concept of irregular warfare for the analysis of strategies and tactics other than the traditional warfare applied by the weak actor to end the resistance. Conceptual review of irregular warfare; derivatives of this war will be done through different tactics and methods apart from traditional warfare. The study will also examine the effect of non-military factors on irregular warfare. As a result of this review; the vulnerable areas of the strong state will be identified and it will be revealed how the weak actors who focus on the vulnerable areas turn the balance of power to their own favor. In the study, the analysis of the concept of irregular warfare will be done through the case study of the Southern Front in the Independence War. In this case study, the tactics and strategies that the Kuva-yı Milliye forces successfully implemented in the resistance struggle against the state of France in Adana, Maras, Urfa and Antep occupation areas will be examined. The relationship of these tactics and strategies in which the occupier had to end the occupation, with modern irregular warfare will be emphasized. As a result; in an occupation environment where there is an asymmetrical balance of power between the parties, what the strategy and tactics of irregular warfare used by the weak actor that caused the strong state to end the occupation is will be revealed. Thus, it is aimed to contribute to future warfare research.