Video yardımlı torakoskopik cerrahide ultrasonografi kılavuzlu modifiye pektoral sinir bloğu ve erektör spina plan bloğuyla postopertaif analjezi
The effect of usg-guided modified pectoral nerve block and erector spinae plane block on postoperative analgesia in video assisted thoracocopic surgery
- Tez No: 630290
- Danışmanlar: DR. GÜLSÜM OYA HERGÜNSEL, DR. GÖKHAN SERTÇAKACILAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Günümüzde video yardımlı torakoskopik cerrahi (VATS), torakotomiye avantajları nedeniyle giderek daha yaygın kullanılmaya başlanmıştır. Torakotomiye oranla minimal invaziv olsa da VATS sonrası orta- şiddetli ağrı görülebilmektedir. Çalışmamızda da VATS geçirecek olgularda ultrasonografi (USG) eşiliğinde yapılan erektör spina plan bloğu (ESP) ve modifiye pektroral sinir bloğunun (PECS II) postoperatif analjezi üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan 2019/05/25 tarihli 2019/124 karar numaralı etik kurul onayı ile Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Ameliyathanesi'nde 01.04.2019 – 01.04.2020 tarihleri arasında yapılmıştır. VATS yapılacak olan, 18-65 yaş aralığında, American Society of Anesthesiologists (ASA) I, II, III risk düzeyinde 55 hasta dahil edildi. Hastalar ESP grubu ve PECS grubu olmak üzere 26 kişilik 2 gruba ayrıldı. Torakotomi yapılmak zorunda kalınan üç hasta çalışma dışı bırakıldı. Operasyon sonrası 0.03mg/kg dozunda bolus morfin uygulayacak hasta kontrollü analjezi (HKA) cihazı takıldı. Hastaların demografik verileri, hemodinamik parametreleri, peroperatif remifentanil kullanımı, numerik ağrı skalası (NRS), ilk analjezi talep zamanı, postoperatif analjezik tüketimi, postoperatif bulantı-kusma ve ek analjezik tüketimi kaydedildi. Bulgular: Her iki grup yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), cerrahi işlemin süresi, anestezi süresi, port sayısı bakımından istatistiksel olarak benzerdi. Gruplar arasında; toplam remifentanil tüketimi, postoperatif analjezik tüketimi ve ilk analjezik başlama zamanı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Gruplar arası NRS, bulantı, kusma ve ek analjezi kullanımı açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda VATS geçiren olgularda ESP bloğu ile PECS II blok arasında analjezik etkinlik açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Daha büyük hasta gruplarıyla yapılacak çalışmalar sonrasında her iki yöntemin de VATS geçiren hastalar için postoperatif ağrı kontrolünde multimodal analjezide yer alabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Recently, video-assisted thoracoscopic surgery (VATS) has been increasingly used due to its advantages over thoracotomy. Although it is less invasive than thoracotomy, moderate to severe pain can be observed after VATS. In our study, we aimed to compare the effects of the erector spinae plan block (ESP) and modified pectoral nerve block (PECS II) on postoperative analgesia in patients undergoing VATS. Materials and Methods: This study is planned as a prospective clinical trial in patients who underwent VATS in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between 01.04.2019 – 01.04.2020. Local ethics committee approval was obtained on 25.05.2019 with protocol number 2019/124. 55 American Society of Anesthesiologists (ASA) I, II, III patients between the ages of 18-65 years undergoing VATS were included initially. Three patients were excluded from the study because thoracotomy was performed. The patients were divided into 2 groups of 26 people, the ESP group and the PECS group. After the operation, analgesia was maintained by a patient controlled analgesia (PCA) device which was set to administer 0,03 mg/kg of bolus morphine to patients. Demographic data, hemodynamic parameters, peroperative remifentanil use, numerical rating scale (NRS), time at patient's first analgesia need, postoperative analgesic consumption, postoperative nausea/vomiting and additional analgesic consumption were recorded. Results: Both groups were statistically similar in terms of age, gender, height, weight, body mass index (BMI), duration of surgery and anesthesia. There was no statistically significant difference between the groups in terms of total remifentanil consumption, postoperative analgesic consumption and time at patient's first analgesia need. In addition, there was no statistically significant difference between the groups in terms of numeric rating scale (NRS), nausea, vomiting and additional analgesia. Conclusion: In our study, no statistically significant difference was found between the ESP block and PECS II block in patients underwent VATS in terms of analgesic efficacy. We think that both methods may be involved in multimodal analgesia in postoperative pain control for patients who have undergone VATS but further studies with bigger populations are required.