Kentsel tarım uygulama yaklaşımı: Uşak kenti örneği
Approach of urban agriculture practice: A case study in Usak province
- Tez No: 630314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT AKTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 271
Özet
Bu araştırma ile Uşak kent halkının kentsel tarım farkındalığının ve kullanım düzeyinin belirlenmesi, bakış açılarının saptanması ve kentlerdeki boş alanların kentsel tarım alanlarına dönüştürülmesi hipotezinden yola çıkarak Uşak kentinin kentsel tarım potansiyelinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla tez kapsamında kentsel tarımın kavramsal çerçevesi ele alınmıştır Uygulanan anket çalışmasıyla Uşak kent halkının kentsel tarım konusundaki farkındalığı, kullanım düzeyi ve bakış açısı ortaya konulmuştur. Uşak kentinin uygulama imar planı onama sınırı olarak belirlenen araştırma alanı içerisinde yer alan belediye, vakıflara ve hazineye ait parsellerin boş alanları hava fotoğraflarıyla tespit edilmiştir ve bu boş alanlar ele alınarak belirlenen kentsel tarım kategorilerinin (küçük ve büyük ölçekli kentsel tarım, topluluk bahçesi ve geçirimsiz / toprak yapısı bozuk alanlarda kentsel tarım) her biri için, saptanan kriterlere verilen uygunluk puanları ve uzman puanlamasıyla hesaplanan etki derecesi doğrultusunda Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak kentsel tarım için uygunluk haritaları oluşturulmuş ve bu uygunluk haritalarının çakıştırılmasıyla Uşak kenti için optimal kentsel tarım kullanım haritası ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, Uşak kentinin kentsel tarım potansiyelinin yüksek olduğu ve Uşak halkının kentsel tarıma bakış açısının olumlu olduğu tespit edilmiştir ve Coğrafi Bilgi Sisteminin kentsel tarım potansiyelini belirlenmesinde önemli bir yöntem olduğu ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to determine the awareness, the level of use, and point of view of urban agriculture and mapping the potential urban agriculture areas in Usak, Turkey. For this purpose, the awareness, usage level, and point of view of Uşak in urban agriculture were revealed with a survey study. The vacant lots of the municipally owned lands, foundation lands and public properties within the boundaries of the city's implementary development plan were determined by aerial photographs. By working on these vacant lots, suitability maps for urban agriculture were carried out for each of the determined urban agriculture categories (small scale agriculture, large scale agriculture, community gardens, impervious surface or poor soil condition) using the Geographical Information System in line with the degree of influence calculated by the expert scores and the scores given to the criteria. Finally, the optimal urban agriculture map for Usak was revealed by overlapping the suitability maps. As a result, it has been determined that the urban agriculture potential of Usak province is high and the point of view of urban agriculture in Usak is positive and the Geographic Information System has proven to be an important method in determining urban agriculture potential.