Urban agriculture for low-income communities: Vertical farming model in tabriz
Düşük gelirli toplumlar için kentsel tarım: Tebriz'de dikey tarım modeli
- Tez No: 965303
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN AYDIN YÖNET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Ziraat, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Agriculture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Şehir büyüyor ve daha fazla insan kentsel alanlarda yaşamayı seviyor, bu nedenle gıda üretimi ve gıda sistemleri, zincirdeki insanlara yiyecek toplamak ve getirmek için baskı altında ve gıda güvenliğine olan ihtiyaç daha da artıyor. Bu araştırma, kentsel tarımın, özellikle dikey çiftçiliğin, Tebriz kentsel alanına ve özellikle düşük gelirli topluluklara entegrasyonunu araştırıyor. İklim değişikliği, nüfus artışı, sınırlı kaynaklar, enerji kısıtlamaları ve küresel kentleşme eğilimi gibi küresel gıda güvenliği için önemli riskler oluşturan kalıcı zorluklar karşısında, bu çalışma, Tebriz'in yoğun kentsel alanında sürdürülebilir gıda üretmenin yeni yolları için kentsel tarımın potansiyelini, Idali, Malla Zeynal lokasyonunun düşük gelirli insanlarına odaklanarak kontrol ediyor. Özellikle düşük gelirli alanlarda, bu makale, gıda yoksulluğunu azaltmanın ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemenin hesaplanmış bir yolu olarak tarımsal fikirleri kentsel ortamlara getirmenin uygulanabilirliğini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışma, uygulama teknikleri aracılığıyla kentsel tarımın günlük rutinler, ekonomik başarı ve genel yaşam kalitesi üzerindeki olası avantajlarını değerlendiriyor. Çalışma, Tebriz'in İdali-Malla Zeynal bölgesinde dikey tarımın gıda güvenliğini artırabileceğini öne sürüyor. Dikey tarım yaklaşımı, 5.000 kişi için sebzelerin %27,4'ünü ve balıkların %89,5'ini üretebilir. İş yaratma, topluluk katılımı ve kapalı döngü sürdürülebilirlik, bu yöntemin faydaları arasında yer alıyor. Ancak, yüksek başlangıç maliyetleri, katı kısıtlamalar ve yerel veri eksikliği, daha geniş uygulama için yasal reformlar ve daha fazla çalışma gerektiğini gösteriyor.
Özet (Çeviri)
As urban populations expand, food production and distribution systems face mounting pressure to meet the increasing demand. Ensuring food security has thus become a critical priority, particularly in densely populated urban areas. This study investigates the integration of urban agriculture—specifically through vertical farming—within the city of Tabriz, with a particular focus on its implementation in low-income communities. Against the backdrop of ongoing global challenges—including climate change, population growth, resource depletion, energy constraints, and rapid urbanization—this research explores urban agriculture as a sustainable and resilient food production strategy within the urban landscape of Tabriz. Particular attention is given to the neighbourhoods of Idali and Malla Zeynal, which represent some of the most socioeconomically marginalized areas of the city. The central objective of this thesis is to evaluate the feasibility of incorporating agricultural practices into urban environments as a strategic response to food insecurity and environmental degradation. By analyzing various implementation frameworks, the study aims to assess the potential benefits of urban agriculture in improving daily living conditions, enhancing job opportunities, and contributing to the overall quality of life in low-income urban communities. The study suggests vertical farming in Tabriz's Idali-Malla Zeynal region might boost food security. The vertical farming approach could generate 27.4% of vegetables and 89.5% of fish for 5,000 people. Job creation, community engagement, and closed-loop sustainability are its benefits. However, expensive start-up costs, stringent restrictions, and a lack of local data suggest legislative reforms and more study are needed for wider application.