Nöropatik olmayan mesane disfonksiyonu tanısı almış çocuklarda oyun temelli kor egzersizlerinin etkinliği ve biofeedback tedavisi ile karşılaştırılması
Effectiveness of game-based exercise in children with non-neuropathic bladder dysfunction and comparison with biofeedback therapy
- Tez No: 630316
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİLİZ ÖZDEMİR, DOÇ. DR. AHMET TANER ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Nöropatik Olmayan Mesane Disfonksiyonu Tanısı Almış Çocuklarda Oyun Temelli Kor Egzersizlerinin Etkinliği ve Biofeedback Tedavisi ile Karşılaştırılması Amaç: Bu çalışma; nöropatik olmayan mesane disfonksiyonu tanısı almış çocuklarda oyun temelli kor egzersizlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi ve biofeedback tedavi yöntemi ile karşılaştırılması amacı ile planlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya nöropatik olmayan mesane disfonksiyonu tanısı almış 6-13 yaş arasındaki 48 çocuk hasta dahil edildi. Hastalar 3 gruba ayrıldı. Grup I“oyun temelli kor stabilizasyon egzersiz eğitimi alanlar”, grup II“rutin biofeedback programına dahil edilenler”, grup III“biofeedback programına ek olarak oyun temelli kor stabilizasyon egzersiz eğitimi alanlar”olarak dizayn edildi. Hastaların sosyodemografik özellikleri tanımlayıcı anket ile sorgulandı. Hastaların İBSS ve üroflowmetre değerleri tedavi öncesi ve tedavi sonrası değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen bireylerin yaş ortalamaları 8.81±2.08 yıl idi. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası İBSS değerlerinde her üç grupta da fark saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Effectiveness of Game-Based Core Exercise in Children with Non-Neuropathic Bladder Dysfunction and Comparison with Biofeedback Therapy Aim: This study was planned to evaluate the effectiveness of game based core exercises in children diagnosed with non-neuropathic bladder dysfunction and to compare it with the biofeedback treatment method. Material and Method: The study included 48 children, aged 6-13 years, who were diagnosed with non-neuropathic bladder dysfunction. The patients were divided into 3 groups. Group I“included in game-based core stabilization exercise training”, group II“included in biofeedback program”, group III“included in game-based core stabilization exercise training in addition to biofeedback program”was designed. The socio-demographic characteristics of the patients were questioned with a descriptive questionnaire. DVSS and uroflowmeter values of the patients were evaluated before and after treatment. Results: The mean age of the individuals included in the study was 8.81±2.08 years.