Seyyid Ahmet Emir Buhari hayatı-eserleri-tasavvufi görüşleri
Seyyid Ahmet Emir Buhari his life-his works-his sufic ideas
- Tez No: 63033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA TATÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT Türkler İslamiyeti kabul ettikten sonra hem sosyal hayatlarında hem de kültür hayatlarında büyük değişiklikler olmuştur. Dini-tasavvufi Türk edebiyatı da îslamiyetin etkisiyle ortaya çıkmış ve gelişmiş bir edebiyattır. Bu araştırma Dini-Tasavvufî Türk Edebiyatına mensup Seyyid Ahmed Emir Buhari'nin hayatı, eserleri, tasavvufî görüylerini ve Risaleti't-tasavvuf isimli eserini kapsamaktadır. Emir Buhari XTV ve XV. yüzyıllarda yaşamıştır. Nakşibendi tarikatına girmiş ve bu felsefeye göre yetişmiştir. Şeyhi Molla Abdullah-ı İlahi ile birlikte Anadolu'ya gelmiştir. Anadolu'da Yunus Emre'nin ve bu tarzda şiirler yazmış olan şairlerin şiirlerini okumuştur.Bu sebepten şiirlerinde Yunus Emre'nin tesiri görünmektedir. Emir Ahmet Buhari, Molla îlahi'den sonra Anadolu'da Nakşibendiliğin kurucusu ve teşkilatlandırıcısıdır. Emir Buhari'nin bütün eserleri tasavvufidir. İkisi mensur, ikisi manzum dört eseri vardır. Bunlardan Türkçe manzumeleri Pro£Dr.,Cemal Kurnaz ve Yrd.Doç.Dr.Mustafa Tatçı tarafından yayınlanmıştır. Farsça cüvançesi incelenmemiştir. Risaleti't-Tasavvuf ve Şerh-i Gazel-i Mevlana isimli eserleri bu çalışma ile incelenmiştir. Çalışmamız altı bölümden oluşmuştur. Birinci bölüm : Hayatı İkinci bölüm : Şahsiyeti Üçüncü bölüm : Tasavvufî görüşleri Dördüncü bölüm : Eserleri Beşinci bölüm : Risale fi't-Tasavuf ve Şerh-i Gazel-i Mevlana isimli eserleri Altıncı bölüm : Menakıbnamesi Emir Buhari'nin şiirleri de risaleleri de dini konuludur. Risalelerinde vahdet-i vücud görüşünü didaktik üslupla anlatmıştır. Şiirlerinde aşk, gönül, vuslat, nefis konularını işlemiştir. Aynı zamanda Mevlana Celaleddin-i Rumi'nin bir şiirini tasavvufî görüşlerine göre açıklamıştır. Emir Buhari dini-tasavvufi Türk edebiyatının fâzla ön plana çıkamamış ama bu edebiyat ekolüne mensup ve tasavvufî fikirleri ile Türk edebiyatı ürünleri vererek edebiyata katkıları bulunan bir kişidir.
Özet (Çeviri)
ingilizce abstrakt After Turks accepted Islam as a religion, great change in their social and culturel life. By the effect of Islam, among the Turks religious and sufic literature gained popularity. This stuay includes the life story of Seyyid Emir Buhari belonging to school of religious and sufic literature, his works and ideas on sufic literature. Last but least the study consists of his work so called Risaleti 't-Tasawuf. Emir Buhari lived around XTV and XV. centuries. He attended dervish order of Nakşibendi which is one of the most important tariqa in the muslim world. He was educated in the respect of this tariqa. Together his teacher ( sheikh ) named Molla Abdullah-i îlahi, he came to Anatolia. There, he read the works of sufic poets especially that of Yunus Emre. For this reason the effect of Yunus Emre has been seen on his poems. After Molla îlahi he founded the tariqa of Nakşîbendiyye. All works of Emir Buhari are sufic. He has four works, two of them are proses. The rests are verses. The Turkish verses of that works has been studied and published by Prof. Dr. Cemal Kurnaz and Mustafa Tatçı. His diwan, which is the book including the poems of Ottoman poets, in Persion has not been studied. His works named Risaleti 't-Tasawuf and Şerh-i Gazel-i Mevlana has been studied in this dissertation. This study is formed six chapters. The title of the chapters are as follows: First chapter : The life of the poet Second chapter : The personality of the poets Third chapter : His sufic idea Fourth chapter : His works Fifth chapter : His works named Risaleti't-Tasawuf and Şerh-i Gazel-i Mevlana Sixth chapter : His menakibname The subject of all of his works are sufic. In his treatises ( which is called risale in Turkish ). He told his idea on the unity of existence (vahdet-i vücud ) by a didactic method. His poems consists of the subject such as love, heart, union with beloved and souL In addition to all of this, he interprent one of the poems of Mevlana Celaleddin Rumi in respect of sufic ideas. Lastly, althoug Emir Buhari has not been considers as one of the most important poet of religious and sufic literature among Turks, he definitly belongs to ecole of sufic literature. 1U>