Doğal ve sürülüp terk edilen mera alanlarının karşılaştırılması
The comporasion of natural and plowed and abandoned rangeland areas
- Tez No: 630332
- Danışmanlar: PROF. DR. BİNALİ ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Erzurum İli Palandöken İlçesine bağlı Kümbet Mahallesinde 2019 yılında doğal olarak kullanılan ve sürülüp terk edilen mera kesimlerinde botanik kompozisyon, benzerlik indeksi, toprağı kaplama oranı, mera kalite derecesi, mera durum ve sağlık sınıfı, mera taşıma kapasitesi, mevcut yem miktarı ve alınan numunelerdeki yem kaliteleri analizleri yapılmıştır. Çalışmada botanik kompozisyondaki buğdaygil, baklagil ve diğer familya oranları istatistiki anlamda önemli farklılıklar göstermiştir. Benzerlik oranı %46,72 olarak tespit edilmiştir. Sürülüp terk edilen mera kesiminde toprağı kaplama oranı ve mera durum puanının azaldığı belirlenmiştir. Kesimler arasında taşıma kapasitesinde de farklılık olduğu tespit edilmiştir. Kullanım durumundaki farklılığa bağlı olarak sürülüp terk edilen mera kesiminde doğal mera kesimine göre daha düşük ham protein oranı ve daha yüksek ADF ve NDF oranı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in natural and plowed and abandoned rangeland sites in Kumbet Village of Palandöken District of Erzurum Province in the year of 2019. In this study, botanical composition, similarity index, canopy coverage ratio, rangeland quality score, rangeland health condition and health class, carrying capacity, available forage production and forage quality analysis were made. In this study was determined statistically significant differences in terms of grasses, legumes and the other family's ratios between rangeland sites. Similarity index determined as 46.72%. It was determined that canopy coverage ratio and rangeland quality score decreased in plowed and abandoned rangeland site. Canopy coverage ratio was determined difference between rangeland sites. Depending on the difference in the usage situation, it was determined in plowed and abandoned rangeland site had lower crude protein ratios and higher ADF and NDF ratios.