Seyyid Süleyman'ın tabirnamesi üzerine bir çalışma
A Study on Seyyid Süleyman's interpratation
  1. Tez No: 63035
  2. Yazar: AHMET YAŞAR ZENGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PAKİZE AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Rüya hakikat alemine açılan pencerelerden, olmuş ve olacak hadiselerin aynen, veya bazı sembollerle çözümlenmesidir. İnsan, rüyanın geleceği bildirmede vasıta olmasını ister. Bu düşünceden hareketle hem İslam hem de batı toplumlarında bazı hadiseler,rüya yoluyla önceden tahmin edilmiştir.Bu bakımdan da rüya, insanlığın ilgisini çekmiştir.Gerek bilim dünyasında gerek tasavvufta rüyayla alakalı pek çok çalışma yapılmıştır. Müslüman ve batılı alimlerin rüya konusundaki müşterekleri pek çoktur. Ancak farklılıkları da vardır.Rüyalar yorumlanırken, yaşantılardan sembolize edilmiş hareketlerden yola çıkılmıştır. Tasavvuf! olmayan rüyayı yorumlamada benzerlikler vardır. Hak ve gerçek denilen Allah tarafından doğrudan doğruya veya bir melek aracılığıyla meydana gelen rüyayla, sadece İslam alimleri meşguldür. Rüya İslam alimlerince Allah'ın insana gönderdiği bir manevi işaret olarak kabul edilmiştir ve İslam-Türk Edebiyatı içerisinde“tabirname”adı verilen rüya motiflerinin neyi sembolize ettiğini ortaya koyan pek çok eser meydana getirilmiştir. Okuduğumuz Seyyid Süleyman'ın rüya tabirnamesi de bunlar içindedir. Rüya tabiri, İslam dünyasında nurani ilimlerden sayılmaktadır. Rüya tabirciliğinin İslam dünyasında gelişmesi, Kur'an ve peygamberle yakından alakalıdır. Peygamberin gördüğü rüyaları yorumlamak“rüya tabir ilmi”diye kabul edilmektedir. Tasavvufta Kur'an ve Hadislerle yapılan tabirler kabul görmektedir. Tasavvufta Kur'an-ı Kerim'den sonra rüya tabirinde baş vurulacak kaynakhadislerdir.Hz. Muhammed'in gördüğü rüyaların ta'birleri rüya hakkındaki söz ve davranışları rüya tabirine kaynaklık etmiştir. Mutasavvuflara göre tasavvufı şiirin kaynağı ilham-ı ilahidir. Tasavvufı semboller alem-i misaldendir. Rüya motiflerinin de kaynağı ilahi ve alem-i misal olduğuna göre tasavvufı şiirle rüya motifleri bir noktada örtüşmektedir. Yani şiirlerdeki bilinen yorumlara, rüya tabirnamelerdeki motiflerin yorumları metin şerhine yeni bir nitelik kazandırabilir Bunu yaptığımız örnek çalışmada gösterdik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dream is a solution of the events which happened or will happen by using the symbolls from the window that open the real world. Human wants the dream is being a mean to annonce the future. That is why, some events which happened in the Muslem World and Western have guessed before in the dream. Both the science world and mysticisim there are many studies about the dream. The Muslem and Western scientist have got the some thoughts abaut the dream. But there are difference too. While the dream comments, we use the real symbolls. It's the same the unmysticism dream comments. Only the muslem scientists are busy with the right and real dream which is happening by Allah or an angle. Dream is accepted a spiritual signal sending by Allah to the human and there are many interpretation books is called“tabirname”which are use the dream motifs. Seyyid Süleyman' s Tabirname which we read is the same book among these books. The interpretation is accepted the spiritual science in Muslem Worlds. The development of interpretation in Muslem Worlds nearly connected with Kur' an and the prophets. Interpretation of the prophet dreams is accepted“the science of dream interpretation”The interpretations in the Kur' an and Hadith are accepted in spiritual. In spiritual hadis is accepted main source after the Kur' an. The interpretations of Prophet's Dreams are the main source of the other interpretations. According has to the Sofies, the main soure of the spiritual poems was hymn inspiration. The spritual symbols were hymn examples. The interpretations source are there hymn inspiration and example so the spritual poems are the same with the dream symbols. So that the comments in the poemsand the comments of the interpretations motifs are caused gained a guality to the passage. We showed that with the example study.