Konaklama sektörü çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği kültürü
Occupational health and safety culture of accommodation sector employees
  1. Tez No: 630350
  2. Yazar: ARDA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜGE ENSARİ ÖZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırmanın amacı konaklama sektöründe güvenlik kültürü düzeyi ve güvenlik kültürünü etkileyen faktörlerin neler olduğunu inceleyerek, konaklama sektöründe iş güvenliğinin hangi alanlarda geliştirilebileceğine ve bu alanlarda neler yapılabileceğine dair soruların cevabını bulmaktır. Bu çalışmada ölçüm aracı olarak NOSAC-Q 50 güvenlik kültürü anketi 200 konaklama sektörü çalışanına uygulanarak katılımcıların iş sağlığı ve güvenliği kültürü seviyesi belirlenmeye çalışılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 25 Programında incelenerek, araştırma soruları ile aralarındaki ilişkinin anlamlılık seviyesi test edilmiştir. Katılımcıların iş sağlığı ve güvenliği kültürü anketine verdiği cevaplar ile araştırma soruları arasındaki ilişkinin anlamlılık düzeyini belirlemek için independent testi ve tek yönlü varyans analizi ile yapılmıştır. Güvenlik kültürü anketinden elde edilen sonuçların 3 kategori (Yöneticilerin İSG farkındalığı, çalışanların İSG farkındalığı ve çalışanların İSG eğitim bilgisi) altında ele alınmıştır. Güvenlik kültürü anketinden elde edilen sonuçlar ile literatürdeki kavramsal yaklaşımlar karşılaştırılarak 7 araştırma sorusu incelenmiştir. Yönetimin İSG farkındalığı ile çalışanların İSG farkındalığı puanları arasında istatistikçe anlamlı pozitif ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca çalışanların İSG farkındalıkları ile mesleki deneyimleri arasında istatistikçe anlamlı bir ilişki saptanmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the level of security culture in the accommodation sector and the factors that affect the security culture, and to find answers to the questions about the areas in which job security can be improved in the accommodation sector and what can be done in these areas. In this study, NOSAC-Q survey was applied as the measurement tool to 200 accommodation sector employees to determine the level of occupational health and safety culture of the participants. The collected data was evaluated the SPSS 25 program. The significance level between the collected data and the research questions were tested. In order to determine the significance level of the relationships between the participants' responses to the occupational health and safety culture survey and the research questions, independent testing and one way variance analysis were applied. The results from the safety culture survey were addressed under 3 categories: the OHS awareness of managers, the OHS awareness of employees and the educational OHS knowledge of employees. 7 research questions were examined by comparing the results from the safety culture survey and conceptual approaches in the literature. Statistically significant positive correlation was found between the management's OHS awareness and the employees' OHS awareness scores. In addition, a statistically significant relationship was determined between employees' OHS awareness and their professional experiences.