Hemodiyaliz hastalarında umutsuzluk ile günlük yaşam aktivitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between hopelessness and daily life activity in hemodialysis patients
  1. Tez No: 630354
  2. Yazar: NİLHAN TÖYER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYHAN ÇITLIK SARITAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, hemodiyaliz hastalarında umutsuzluk ile günlük yaşam aktiviteleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: İlişkisel tanımlayıcı özellik gösteren bu araştırma Mart 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında yürütüldü. Araştırmanın evrenini Fırat Üniversitesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesi ve Nefroloji Kliniğinde hemodiyalize giren 1337 yetişkin hasta oluşturdu. Araştırmanın örneklemi evreni bilinen örneklem hesaplaması yardımıyla 298 olarak belirlendi. Hata payını azaltmak amacıyla araştırma 301 hasta ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında“Tanıtıcı Özellikler Formu, Beck Umutsuzluk Ölçeği ve Katz Günlük Yaşam Aktivitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Bulgular: Hemodiyaliz hastalarının umutsuzluk düzeyleri orta, günlük yaşam aktivitelerinde bağımsız olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between hopelessness and daily life activities in hemodialysis patients. Material and Method: This research, which has a relational descriptive feature, was conducted between March 2019 and Jun 2020. The universe of the study was 1337 adult patients who underwent hemodialysis at Fırat University Hospital Hemodialysis Unit and Nephrology Clinic. The sample of the study was determined as 298 with the help of the known sample calculation. The study was completed with 301 patients in order to reduce the margin of error.“Introductory Characteristics Form, Beck Hopelessness Scale and Katz Daily Life Activity Scale”were used to collect the data. Results: The hopelessness levels of hemodialysis patients were found independently in moderate daily activities.