Hemodiyaliz hastalarında depresyon ve intihar düşüncesine etkili faktörlerin araştırılması
  1. Tez No: 49650
  2. Yazar: MURAT CÖNGEVEL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT ÇETİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Hemodiyaliz hastalarının, yaşamı tehdit eden kronik bir hastalıklarının olması ve oldukça farklı bir tedavi programına devam etme zorunlulukları nedeniyle önemli psikolojik sorunları olacağı varsayılmış ve yapılan çeşitli araştırmalarla bu varsayım kanıtlanmıştır. Çalışmamızda, hemodiyaliz hastalarında depresyon ve intihar düşüncesi düzeyleri ile bunlara etkili olabilecek faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, 19 - 74 yaşları arasında (yaş ortalaması 46.47 ± 14.32), düzenli hemodiyaliz tedavisi görmekte olan 30'u kadın (%32.3), 63 'ü erkek (%67.7) toplam 93 hasta alınmış olup, hastalara, Yarı- Yapılandırılmış Görüşme Formu, Beck Depresyon Envanteri (BDI), Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ), İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDüşÖ) ile Algılanan Aile (AAID) ve Arkadaş Desteği (AArD) Ölçekleri verilmiştir. Yukarıda adı geçen form ve ölçeklerden elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde, çalışma grubunun BDI ortalaması 17.9+9.8, BUÖ ortalaması 7.4+5.1, İDüşÖ ortalaması 4.7+4.0, AAiD ortalaması 30.1+6.9 ve AArD ortalaması ise 26.4+6.5 olarak bulunmuştur. BDI'de kesim noktası (cut-off) olarak 17 puan alındığında, çalışma grubunda depresyon oranı %51.7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY Physical and psychological functions are closely interrelated with each other in the human- being. It is likely that one of the malfunctioning domains may have an impact on the other. For chronic medical diseases this impact can be more stronger. It has been hypothesised that hemodialysis (HD) patients have serious psychological problems due to the life threating chronic disease and to necessity of going under various kinds of treatments. This hypothesis was supported by various studies. In this study, we aimed to find the levels, and influencing factors of depression and suicidal ideation in 93 patients (30 female and 63 male) with mean age 46, undergoing HD. Patients were applied a Serni-Structered Interview, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Hopelessness Scale (BHS), Suicidal Ideation Scale (SIS), Perceived Social Support-Family (PSS-fa) and Perceived Social Support-Friend (PSS-fr) scales. Mean scores were 17.9 ± 9.8 for BDI, 7.4 ±5.1 for BHS, 4.7 ± 4.0 for SIS, 30.1 ± 6.9 for PSS-fa, and 26.4 ± 6.5 for PSS-fr. When the cut-off point of BDI was taken as 17, rate of depression was 51.7% for HD patients.