Sürdürülebilirlik bağlamında toplumsal ekoloji ve yeşil örgüt kültürü
Social ecology and green organizational culture within the framework of sustainability
  1. Tez No: 630411
  2. Yazar: ZEYNEP KÖŞKER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER GÜRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, İşletme, Public Administration, Political Science, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Sürdürülebilirlik, bugünün gereksinimlerini, gelecek kuşakların kendi gereksinimlerini karşılayabilme olanağından ödün vermeden karşılamaya dayanan bir yaklaşımdır ve ortaya çıktığı ilk andan itibaren sürekli gelişmiş, bugün birçok alanda karşımıza çıkar hale gelmiştir. Sürdürülebilirlik, çoğu zaman mevcut ekonomik sisteme hizmet eden bir yaklaşım olarak görülmektedir ancak doğru anlaşıldığı ve uygulandığı takdirde bu algıdan farklılaşabilmesi mümkündür. Bu noktada sürdürülebilirliğin daha derin ve kapsamlı bir düşünce yapısına bürünmesi gerekmektedir. Toplumsal ekoloji ve yeşil örgüt kültürü yaklaşımları, insan ve doğaya yüklediği anlamlarla bu ihtiyaca çeşitli açılardan cevap vermektedir. Toplumsal ekoloji, Murray Bookchin tarafından geliştirilen ve çevre sorunların sebebini toplumsal ilişkilerden kaynaklandıran bir yaklaşımdır. Dolayısıyla ekolojik sorunlara çözüm üretme noktasında yine toplumdan yola çıkılmaktadır. Bookchin, geliştirmiş olduğu çeşitli siyasi ve sosyal fikirlerini eşitlikçi, özgürlükçü ve demokratik temellerde buluşturarak radikal bir ekolojik toplum oluşturmanın öngörülerini ortaya koymaktadır. Günümüzde, işletmelerin çevresel içerikler üretmesi bir zorunluluk haline gelmiştir. Çevresel içeriklerin işletme fonksiyonlarına yerleştirilmesiyle oluşan yeşil örgütler, hem doğal çevrenin sürdürülebilirliğine, hem de kendi kurumsal sürdürebilirliklerine katkı sağlamaktadırlar. Gelişmekte olan bu yeşil örgüt kültürü ile, değişmesi mümkün değil gibi gözüken kapitalist ekonomik sistem içerisinde çevreye saygı duyan ve çevreye daha az zarar vermeyi temel hedefi olarak gören yeni bir iş anlayışı gelişmektedir ve böylece sürdürülebilirliğe büyük katkılar sağlanmaktadır. Bu çalışma ile, çevre sorunlarının çözümü noktasında sürdürülebilirliğin geliştirilmesi gerektiği fikri üzerinden gidilerek, toplumsal ekoloji ve yeşil örgüt kültürü kavramlarının sürdürülebilirliğe etkilerinin çeşitli açılardan incelenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sustainability is an approach based on meeting today's needs without sacrificing the ability of future generations to meet their own needs, and has been evolved continuously from the first moment of its emergence, its content has come across in many areas today. Sustainability can often be seen as an approach that serves the current economic system, but it is can become different from this if it is perceived and applied correctly. At this point, sustainability requires a more philosophical and deeper mindset. Social Ecology and Green Organizational Culture approaches respond to this need from various perspectives, with the meanings it places on human and nature. Social ecology, as an approach developed by Murray Bookchin, is that believe the environmental problems are caused from social relations. Therefore, it is started from the society at the point of producing ecological solutions. Bookchin, reveals with the various political and social ideas it has developed on an egalitarian, libertarian and democratic basis, to the foresight of creating a radical ecological society. Today, businesses have to produce environmentally contents. Green organizations, which are formed by placing environmental contents in business functions, contribute to both the sustainability of the natural environment and their corporate sustainability. With this developing green organizational culture, a new business approach appears that respects to environment and as seen main target to less harm to the natural environment, inside the capitalist economic system that seems like to be impossible to change, and thus contributing greatly to sustainability. With this study, it was aimed to examine with the various aspects the effects of the concepts of social ecology and green organizational culture on sustainability.