Salat Tepe Kalkolitik Çağ yerleşimi yontmataş alet endüstrisi
The chipped stone tools industries of Salat Tepe Chalcolithic Age settlement
- Tez No: 630465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVDET MERİH EREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Öncesi Arkeolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
Diyarbakır İli'nin Bismil İlçesi Yukarı Salat Beldesi'nde yer alan Salat Tepe yerleşiminin Kalkolitik Çağ tabakalarından ele geçen yontmataş materyaller tez içerisinde sunulmuştur. İncelenen tüm yontmataş materyaller bilgisayarda oluşturulan bir veri tabanına kaydedilmiştir. Daha sonra aletler ve bazı özel materyaller için ölçek ile birlikte fotoğraf ve çizimin yer aldığı analiz fişleri hazırlanmıştır. Alet tip listesinin oluşturulmasıyla Salat Tepe yerleşimcilerinin alet-hammadde ve alet-taşımalık tercihleri ortaya çıkarılmıştır. Salat Tepe yontmataş alet endüstrisi zayıf bir avcılık faaliyetinin yanında yoğun tarım yapıldığını gösteren deliller içermektedir. Kalkolitik Çağ insanları bu aletleri üretebilmek için yerel çakmaktaşından daha çok, uzak kaynaklardan elde ettikleri obsidiyenleri kullanmıştır. Söz konusu durum dönem içerisindeki insan hareketliliğinin en önemli göstergelerinden biridir. Son olarak Salat Tepe'nin bulunduğu coğrafyada çağdaş endüstriler karşılaştırmalı analiz için incelenmiştir. Salat Tepe yerleşimi kendi yontmataş endüstrisi özelinde diğer buluntu yerlerinden önemli farklılıklar ve benzerlikler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The chipped stone materials from Salat Tepe, where is stiuated Yukarı Salat region in Bismil District of Diyarbakır Province, Chalcolithic Age levels has been presented in master thesis. The examining results of whole materials was recorded data base on computer. After all, for the tools and some spresific materials was created analysis tables, which consist materials photographies and drawings with scale. It was subsequently carried out type list of tools and the preferences of Salat Tepe settlers were found out relationship between tools-raw materials and tools-blanks. Salat Tepe chipped stone tools industry shows that they were presented more extensive agricultural evidences activities rather than hunting. Chalcholitic settlers in Salat Tepe prefered to use obsidian raw materials from a long way away instead of local flint sources. This situation shows that human mobility has been significance a proof in mentioned period. Finally, site of Salat Tepe has been examined for comparision analysis by other contemporary sites in the same region. Salat Tepe settlement shows significant differences and similarities from other sites in particular for its chipped stone industry.