Bismil ilçesinin coğrafyası
Geography of Bismil district
- Tez No: 218182
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZÇAĞLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Coğrafyası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 494
Özet
Bismil ilçesi, Güneydoğu Anadolu bölgesinin Dicle bölümünde yer almaktadır. İdari ünite olarak Diyarbakır iline bağlı olan Bismil ilçesi; 1932 yılında Bucak, 1936 yılında ise ilçe statüsü kazanmıştır. 1748 km2'lik yüz ölçüme sahip olan ilçe; bir şehir, iki kasaba (Yukarı Salat ve Tepe) ve biri belediye örgütlü (Ambar) olmak üzere 109 köy idari alanından oluşmaktadır. Yukarı Dicle havzasında yer alan Bismil depresyonunun kuzeyinde ve güneyinde uzanan Silvan ve Mardin Eşiği Platoları, yörenin karakteristik ana jeomorfolojik yapısını yansıtmaktadır. Jeolojik ve jeomorfolojik havza tanımına uygun bir doğal yapı gösteren Bismil depresyonunda; beşeri faaliyetleri yaygınlaştıran en önemli doğal unsurlardan biri Dicle nehri ve kollarıdır (Ambar, Göksu, Savur, Pamuk, Salat, Şeyhan ve Sinan çayı?). Bu akarsular GAP'ın kuruluş ve gelişiminde etkili olan en önemli parametrelerden biridir. Güneydoğu Anadolu bölgesinin genelinde olduğu gibi, Bismil yöresinde de ?yarı kurak step iklimi? etkili olmaktadır. Bu iklim koşulları ile birlikte, yörenin diğer doğal ortam faktörlerinin de yansımasıyla gelişen kırmızı kahverengi ve kahverengi topraklar yaygın bir uzanış göstermektedir. Tahıl tarımı için uygun olan bu topraklarda, beşeri faaliyetlerin gelişmesiyle antropogen step vejetasyonu geniş bir yayılış göstermiştir. Bismil depresyonunda kurulan yerleşim üniteleri ve sürdürülen beşeri faaliyetler; Paleolitik, Neolitik ve Kalkolitik dönemden günümüze kadar kesintisiz bir şekilde süregelmiştir. Bismil şehrinin de yer aldığı Dicle nehri vadisi boyunca bulunan yüzlerce höyük bu düşünceyi desteklemektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bismil ilçesi, Dicle nehri, Bismil depresyonu, Sübsidans, Güneydoğu Anadolu Bölgesi, Tepe, Yukarı Salat, Verevli fay, Alüvyal toprak, Antropojen Step, Paleolitik dönem, Neolitik dönem, Kalkolitik dönem, Çökme Dolinleri, Göl, Şehir, Kasaba, Köy, Tahıl tarımı, Pamuk, Hollik, Kerpiç, GAP, Planlama Coğrafyası, SWOT Analizi.
Özet (Çeviri)
Bismil is located in the Tigris part of the South-Eastern of Anatolia. Bismil which is a part of Diyarbakır, was a sub district in 1932, and became a district in 1936. It has an area of 1748 km2; which consist of one city, two towns (Yukarı Salat and Tepe) and a municipality (Ambar Village), 109 village areas. Silvan and Mardin folded plateaus, located on the north of Bismil depression; it reflects the main characteristics of morphological features of the region. The Tigris and its extensions (Ambar, Göksu, Savur, Pamuk, Salat and Sinan Stream ...) have been main reason of merging of a well-developed agricultural area in Bismil region which has a suitable natural formation definition for Geologic and Geomorphologic river basin. Just like in the most of part of the South-Eastern of Anatolia, a semi- dry step climatic feature is dominant in Bismil region. As a result of these climatic conditions and other natural activities in the region, reddish brown and brown types of soils are widespread. These fertile lands, steps anthropogenic vegetation is widespread with the development human activities. Settlement units located in Bismil depression, uninterruptly back to Palaeolithic, Neolithic, and Calcolitic period. Hundreds mound spread out around the Tigris Valley support this claim. KEY WORDS: Bismil District, The Tigris River, Bismil depression, Tigris River Valley, Land Subsidence, South-Eastern Anatolia, Tepe, Yukarı Salat, Oblique Fault, Alluvial Soil, Anthropogenic Steppe, Palaeolithic Period, Neolithic period, Calcolitic period, Caprock Dolines, Lake, Urban, Town, Village, Grain Agriculture, Cotton, Hollic, Adobe, GAP, Planning Geography, SWOT Analysis.