Bracon hebetor say (hymenoptera: braconidae) ile ephestia kuehniella zeller (lepidoptera:pyralidae) arasında bazı biyolojik ilişkiler üzerinde araştırmalar
Studies on some biological relation between bracon hebetor say (hymenoptera: braconidae) and ephestia kuehniella zeller (lepidoptera: pyralidae)
- Tez No: 630464
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışma ile gregar ekto parazitoit Bracon hebetor ile konukçusu Ephestia kuehniella arasındaki bazı biyolojik ilişkiler araştırılmıştır. Bütün denemeler; 27±1 °C sıcaklık, % 65±5 orantılı nem, 14:10 (A:K) ışıklanma süresinin sağlandığı iklim odalarında gerçekleştirilmiştir. Çalışmada; parazitoit-konukçu yoğunluğu, yetiştirme kabı büyüklüğü ve ergin beslenmesinin B. hebetor'un verimliliğine etkileri araştırılmıştır. Konukçu-parazitoit yoğunluğu denemeleri iki aşamada yapılmıştır. İlk aşamada 250 ml'lik kaplara 50 adet konukçuya bir, iki, dört ve sekiz çift parazitoit sunulmuş ve meydana gelen ortalama birey sayısı sırasıyla 60.6, 56.1, 79.6 ve 82.4 adet olarak tespit edilmiştir. İstatistik sonuçları, iki çift parazitoite 50 adet konukçu larvası sunulması uygun olduğunu göstermiştir. Konukçu parazitoit denemelerinin ikinci aşamasında 250 ml'lik kaplada İki çift parazitoite 10, 20, 30, 40 ve 50 konukçu larvası sunulmuş ve meydana gelen birey sayıları sırasıyla 26.40, 35.60, 60.00, 75.20 ve 60.50 adet olarak bulunmuştur. İstatistik sonuçları, iki çift parazitoite 30, 40 ve 50 adet konukçu larvası sunulması uygun olduğunu göstermiştir. Yetiştirme kabı büyüklüğü denemeleri; iki çift parazitoite, 50'şer adet konukçu, besinli ve besinsiz ortamlarda 250, 500, 750 ml'lik kaplarda gerçekleştirilmiştir. Yapılan regresyon analizinde hem besinli hem de besinsiz ortamda R² değerlerine bakıldığında yetiştirme kabı büyüklüğü ile meydana gelen birey sayısı ilişkisinin çok düşük düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan istatistiklerde 250 ve 500ml'lik kaplarda beslenme parazitoit verimliliği etkilemez iken 750 ml'lik kaplarda beslenme verimliliği önemli oranda (%80.82) arttırmıştır. Bu durum büyük kaplarda besinsiz ortamada B. hebetor'un konukçuyu arama için daha fazla zaman ve daha fazla enerji harcaması ile açıklanabilir. Bu çalışmalar geniş kaplarda parazitoitin ilave besinlerle beslenmesininin verimlilik kaybını önleyebileceğini göstermektedir. Sonuç olarak B. hebetor'un kitle üretimi çalışmalarında; 750 ml'lik bir kapta, 40 adet konukçuya, iki çift parazitoit sunulması ve parazitıitlerin %10'luk bal ile beslenmesinin verimlilik yönünden uygun olacağı düşünülmektedir. Bununla birlikte B. hebetor'un kitle üretiminde bu biyolojik verilerin, davranış çalışmaları ile doğrulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, some biological relations between Bracon hebetor, a gregarious ecto parasitoid of the lepidopteran pests, and its host Ephestia kuehniella, have been investigated. All experiments have been carried out in climate rooms where temperature of 27±1°C, relative humidity of 65 ± 5%, illumination time of 14:10 (L:D). The parasitoid-host density, rearing container sizes and additional adult nutrition have been investigated for the fecundity of B. hebetor. The parasitoid-host density experiments were conducted in two stages. In the first stage, one, two, four and eight pairs of parasitoids were released to 50 piece hosts in 250 ml container and the fecundty of B. hebetor was determined recpectively as 60.6, 56.1, 79.6 and 82.4. The statical result was shown that it is appropriate to released two pairs of parasitoids to 50 hosts larvae. In the second stage of parasitoid-host experiment, two pairs of parasitoids were released 10, 20, 30, 40 and 50 piece host larvae in 250 ml container and the fecundity of B. hebetor occured was determind recpectively as 26.40, 35.60, 60.00, 75.20 and 60.50. The statical results have shown that it is appropriate to released two pairs of parasitoids to 30, 40 and 50 piece host larvae. Rearing container experiments were conducted with two pairs of parasitoids and 50 hosts larvae in nutrient and non-nutrient conditions in 250, 500, 750 ml containers. The result of regression analysis (R² values)indicated that the relationship between the size of rearing container and the number of individuals was very low in both nutrient and non-nutrient conditions. On the other hand, while adult nutrition (honey %10) did not affect the fecundity of B. hebetor in 250 and 500 ml containers, the fecundity was significantly increased (80.82%) with feeding in 750 ml container. This result can be explaned that in large containers, B. hebetor spent much more time and energy for searching hosts, resulting in low fecundity. The studies indicated that feding with additional nutrients of the parasitoid in large containers can prevent the lack of fecundity. As a result, releasing two pairs of parasitoits to 40 hosts in 750 ml container and feeding the parasites with 10% honey increase the fecundity of B. hebetor in mass rearing studies. However, these biological data should be confirmed with behavioral studies.