The role of sense of coherence and emotion regulation difficulties in the relationship between early maladaptive schemas and grief
Erken dönem uyum bozucu şemalar ve yas ilişkisinde bütünlük duygusu ve duygu düzenleme güçlüğünün rolü
  1. Tez No: 630502
  2. Yazar: DİDEM KAYA DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN CEM ÇIRAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sevilen bir kişinin kaybı, bireylerin yaşamlarında deneyimledikleri önemli zorluklardan biridir. Kayıplar yaşamın kaçınılmaz bir parçası olsa da alanyazında kişilerin yas sürecine ilişkin çalışmalar kısıtlıdır. Bu çalışmada, son 5 yıl içinde sevdiği yakın bir kişiyi kaybetmiş olan bireylerde, erken dönem uyum bozucu şemalar ve yas ilişkisinde bütünlük duygusu ve duygu düzenleme güçlüğünün rolü araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemi 18-73 yaş arasında, Türkiye'nin farklı şehirlerinde ikamet eden 291 katılımcıdan oluşmaktadır. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, İki Boyutlu Yas Ölçeği (TTBQ), Bireysel Bütünlük Duygusu Ölçeği (SOC-13), Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği (DDGÖ- 16) ve Young Şema Ölçeği (YSQ- S3)'nin Türkçe versiyonları kullanılmıştır. İstatistiksel analizlerin sonuçlarına göre, araştırmanın değişkenleri arasında anlamlı ilişkiler vardır. Buna ek olarak orta ve yüksek düzeydeki bütünlük duygusu, kendini feda şemasının duygu düzenleme güçlüğü vasıtasıyla yas ile olan dolaylı ilişkisinde düzenleyici etkiye sahiptir. Ayrıca duygu düzenleme güçlüğü, tüm erken dönem uyum bozucu şema boyutları ile yas arasındaki ilişkiye aracılık etmektedir. Bu çalışmanın bulguları, ilgili alanyazın kapsamında tartışılmıştır. Çalışmanın katkıları, kısıtlılıkları ve gelecek çalışmalara ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Loss of a loved person is one of the important difficulties that individuals experience in their lives. Although loss is an inevitable part of life, studies on the grief process of people are limited in literature. In this study, the role of sense of coherence and emotion regulation difficulties in the relationship between early maladaptive schemas and grief was investigated among the population of individuals who have lost a closed, loved person in recent 5 years. The sample of the research consists of 291 participants residing in different cities of Turkey, aged between 18-73. The Sociodemographic Information Form, Turkish versions of The Two-Track Bereavement Questionnaire (TTBQ), Sense of Coherence Scale-Short Form (SOC-13), Difficulties in Emotion Regulation Scale-Brief Form (DERS-16), Young Schema Questionnaire-Short Form Version 3 (YSQ-S3) were used as data collection tools. According to the results of statistical analyses, there are significant relationships between the variables of this research. In addition, moderate to high levels of sense of coherence have a moderating role in the indirect effect of self-sacrifice schema on grief through the mediating role of emotion regulation difficulties. Also, emotion regulation difficulties have mediating role in the relationship between all schema dimensions and grief of individuals. Findings of the current study were discussed within the scope of relevant literature. Implications of the study, limitations of the study and future suggestions were presented.